Helal Hayat Helal Mutfaklarda Başlar http://www.helalmutfak.org helal ürünlerden helal yemekler... Tue, 18 Jun 2019 12:52:09 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.0.4 ZAMANIMIZ FİRAVUNUNUN ZİNDANLARINDAN BİR ŞEHİT DAHA ARŞA UÇTU… http://www.helalmutfak.org/zamanimiz-firavununun-zindanlarindan-bir-sehit-daha-arsa-uctu http://www.helalmutfak.org/zamanimiz-firavununun-zindanlarindan-bir-sehit-daha-arsa-uctu#respond Tue, 18 Jun 2019 12:52:06 +0000 http://www.helalmutfak.org/?p=1415 ZAMANIMIZ FİRAVUNUNUN ZİNDANLARINDAN BİR ŞEHİT DAHA ARŞA UÇTU

Allah yolunda öldürülenlere sakın “ölüler” demeyin. Bilakis onlar diridirler. (Bakara, 154) 

Mısır’ın seçimle gelen ilk ve son cumhurbaşkanı Muhammed Mursi kardeşimiz mahkeme salonunda hayatını kaybetti.

Mısır Devlet Televizyonu, 67 yaşındaki Mursi kardeşimizin casuslukla suçlanarak yargılandığı davanın duruşmasında önce bayıldığını, sonra da yaşamını yitirdiğini bildirdi. Mısır Başsavcısı, Mursi’nin duruşmada konuşma yaptıktan sonra aniden yere düştüğünü, sağlık raporunda vücudunda herhangi bir yara olmadığı tespitinin yer aldığını söyledi.

Mursi’nin cezaevindeki koşulları uzun süredir ailesini kaygılandırıyordu.

2012’de seçildi, 2013’te darbeyle indirildi

1972’de Kahire Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden mezun olan Mursi kardeşimiz, 2012’de Mısır’ın demokratik seçimle göreve gelen ilk cumhurbaşkanı seçilmiş ancak 3 Temmuz 2013’te ordu tarafından darbeyle indirilmişti.

Darbenin ardından Mursi’nin üyesi olduğu Müslüman Kardeşler hareketine karşı tasfiyeye girişilmiş, yüzlerce kişi güvenlik güçleriyle çatışmalarda ölmüş, on binlerce kişi de hapse atılmıştı.

Faaliyetleri yasaklanan Müslüman Kardeşler ise iddiaları reddetmiş ve “barışçıl bir hareket” olduğunu vurgulamıştı.

Kardeşim sen parmaklıklar ardında da olsan özgürsün – Kardeşim sen prangalara vurulsanda özgürsün

Sen Allah’a bağlandığın zaman – Sana Kölelerin tuzağı ne zarar verebilir ki

Kardeşim karanlığın ordularını kökten sileceksin – Ve bununla yeryüzünde yeni bir fecr doğacak

Sen ruhunu bu fecrin doğuşuna teslim et – O zaman fecrin bizi uzaktan karşıladığını göreceksin…

]]>
http://www.helalmutfak.org/zamanimiz-firavununun-zindanlarindan-bir-sehit-daha-arsa-uctu/feed 0
HELAL YAŞAM REHBERİ 66. SAYISI ÇIKTI! http://www.helalmutfak.org/helal-yasam-rehberi-66-sayisi-cikti http://www.helalmutfak.org/helal-yasam-rehberi-66-sayisi-cikti#respond Tue, 18 Jun 2019 12:44:00 +0000 http://www.helalmutfak.org/?p=1408 HELAL YAŞAM REHBERİ 66. SAYISI ÇIKTI!

Yaratılışımızın Sırrı

Günümüzde sık karşılaştığımız bir sapkınlık, homoseksüellik… Homoseksüellik, dünyanın her yerinde haram olduğu, gayrimeşru olduğu bilinen bir tavırdır. Ancak bu tavrı meşru göstermek için münkir şahıs ve devletler bir takım sözde fikri temeller oluşturmaya çalışmaktadır. Bu yüzden bu ay ki sayımızda kapak konusu olarak insanın yaratılışının sırrını ve nasıl bir yol izlemesi gerektiğini ele aldık. Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER, Cinsel sapkınlığı, bazı çevreler son derece yaygın ve meşru göstermeye çalışıyorlar… Tarihte nesillerin devamını engelleyecek sapkın ilişkiler, yaradılış gayesine ters olduğu için, zaman zaman Allah’(CC)ın müdahalesine muhatap olmuş Kur’an’da da geçen Lut Kavmi kıssası ibret verici bilgiler sunmaktadır. İnsan neslinin devamı için mutlaka erkek ve kadına ihtiyaç vardır. Dünyaya geliş gayelerine uymak zorunda olan insanoğlu mutlaka meşru şartlarda erkek kadın birlikteliği çerçevesinde yaşamak zorundadır. Buradan yola çıkarak insanın asıl gayesi üzerinde durulmuştur.

Av. Sena ÖZDEMİR hanımefendinin “İstanbul Sözleşmesi ve Sonuçlarının Hukuki Bir Eleştirisi” başlıklı makalesinde sözleşmenin içeriği ve yasal sürecin nasıl işlediği üzerinde durulmuştur.

Prof. Dr. İsa YÜCEER hocamızın kaleme aldığı “Toplumda Artan Eşcinsellik Problemi” başlıklı makalesinde bu etkiye sebep olabilecekler ve yapılan yanlışların nasıl düzeleceği üzerinde durulmuştur.

Prof. Dr. Hasan DOĞRUYOL hocamızın “Sıhhat Nedir?” başlıklı makalesinde bildiğimizi sandığımız ve sürekli kullandığımız sıhhat, hastalık ve tıp gibi kavramlar üzerinde durulmuştur.

Dr. Mücahit GÜLTEKİN, hocamızın “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” konu başlıklı yazısında yavaş yavaş bu meselenin nasıl normalleştiği ve kabul edildiği üzerinde durulmuştur.

Prof. Dr. Mustafa NUTKU hocamızın “Hayat Nedir?” başlıklı makalesinde içerisinde bulunduğumuz ve kıymetini bilemediğimiz hayatın aslında ne olduğu üzerinde durulmuştur.

Prof. Dr. Ramazan AYVALLI hocamızın ele aldığı “Allahu Tealanın Kur’an’da Habis İş Buyurduğu Bir Fiil” yazısında Lut Peygamber dönemindeki kavim ve o dönemdeki olaylar üzerinde durulmuştur. Yazar Furkan YILMAZ’ın “Dondurulan Kent” konu başlığıyla Pompeii’de yaşananlar üzerinde durulmuştur.

Öğr. Gör. Fatma ÇETİN hanımefendi, “Gösterişçi Müsrifler Sefihliğin Kitabını Yazanlar” konu başlığı ile Kapitalist sistemin bize dayattığı ve kültürümüzü nasıl değiştirdiği üzerinde durmuştur.

Diyetisyen Rabia AYVACI hanımefendinin “Sünnet mi, Diyet mi?” konu başlıklı yazısında günümüzdeki diyetlerin sünnete ne kadar uygun olduğu üzerinde durulmuştur.

Diyetisyen Büşra ŞAHİN hanımefendinin kaleme aldığı “Yaz İçin Hafif Tatlılar” başlıklı makalesi ve birbirinden güzel tariflerini bu sayımızda bulabilirsiniz.

Bu sayımızda da hepsi önemli ve ayrı ayrı güzel makaleleri ile yer alan, birbirinden değerli tüm yazarlarımıza teşekkür ediyoruz.

]]>
http://www.helalmutfak.org/helal-yasam-rehberi-66-sayisi-cikti/feed 0
HELAL VE TAYYİB TÜM SEKTÖRLER İSTANBUL’DA ZİRVE YAPIYOR! SİZ DE GERÇEK HELALLE ZİRVE YAPMAK İSTERSENİZ ETKİNLİKLERİMİZE BUYURUN http://www.helalmutfak.org/helal-ve-tayyib-tum-sektorler-istanbulda-zirve-yapiyor-siz-de-gercek-helalle-zirve-yapmak-isterseniz-etkinliklerimize-buyurun http://www.helalmutfak.org/helal-ve-tayyib-tum-sektorler-istanbulda-zirve-yapiyor-siz-de-gercek-helalle-zirve-yapmak-isterseniz-etkinliklerimize-buyurun#respond Sun, 16 Jun 2019 12:44:12 +0000 http://www.helalmutfak.org/?p=1411 HELAL VE TAYYİB TÜM SEKTÖRLER İSTANBUL’DA ZİRVE YAPIYOR!
SİZ DE GERÇEK HELALLE ZİRVE YAPMAK İSTERSENİZ ETKİNLİKLERİMİZE BUYURUN

T.C. Ticaret Bakanlığının ve KOSGEB’in maddi destekleri , WHC’ün’. MÜSİAD’ın, ASKON’un, TGTV’nin, İDSB’nin MEMUR-SEN’nin, TOÇ BİR-SEN’nin destekleri ile 04-07 Eylül 2019 CNR Uluslararası FOOD İstanbul Fuarında gerçekleştirilecek, 100’lerce firmamızda üretilen 15 bin çeşit ürünün sergileneceği 7. Helal ve Tayyib Ürün ve Hizmet Fuarı ve fuarın son gününde, 7 Eylül’de aynı çatı altında sektörümüzle ilgili önemli konuları görüşüp tartışacağı 11. Helal ve Tayyib Konferans etkinliklerimiz inanıyoruz İslam ümmetine ve dünya insanlarına önemli bir kilometre taşı olacaktır. Bu etkinliklerde GİMDES ve CNR FUARCILIK ev sahipliği yapacak. Tarihi ve doğal güzellikleri ile dünyaca meşhur dünya başkenti İstanbul inanıyoruz, sizi de büyüleyecektir. 100 yıldır kendisine dayatılan, kendisine ait olmayan bir moderniteye mahkûm edilmiş. İslam Ümmeti artık kendi modernitesini, kaybettiği Helallerini bulmanın mutluluğunu yaşıyor.

3.8 Trilyon ABD dolarlık Helal pazarın gerçekleştirilmesi için üreticimiz, ihracatçımız, satıcımız, tüketicimiz ve kamu kurumlarımız güç birliği, gönül birliği yapıyoruz. Bütün ümmet el ele, gönül gönüle, omuz omuza olmak için 600 yıl İslama başkentlik yapmış İstanbul’da buluşuyoruz.

11. Uluslararası Helal ve Tayyib Konferansına Endonezya’dan, Malezya’dan, Amerika’dan, Almanya’dan, Rusya’dan, Afrika’dan, Ortadoğu’dan, Türkiye’den konularında uzman 16 konuşmacı 07 Eylül 2019 gününde CNR Fuar alanı 5. Hall’de

1. Dijital Platformlarda ve Medyada Helal Sertifika Gerekli midir?
2. Helal ve Tayyib Yaşam Sisteminde İnsan Kaynaklarını Geliştirmede Eğitim Sisteminin Önemi
3. Helal Güvence Sisteminin Bir Ögesi Olarak Helal ve Tayyib Kalite Yönetimi Sistemi
4. Helal ve Tayyib Sertifikalamada Akreditasyon (İcazet)
5. Helal ürün ve Helal Sertifikalamanın geleceği

Konuları üzerinde tebliğlerini sunacaklardır. 04-07 Eylül 2019 günlerinde yine aynı çatı altında CNR Fuarcılık işbirliği ile 7. Uluslararası Helal Ve Tayyib Ürünler Fuarı İslam Ümmetinin hizmetine sunulacaktır.

Bugüne kadar katılım gösteren Firmalarımız;

DEVREKANİ YEM VE GIDA HAYV. İNŞ. ORM. MAD. TUR. SAN. VE TİC. A.Ş– CENEVİZ GIDA VE KİMYA SANAYİ TİC. LTD. ŞTİ,–GALETAŞ GIDA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.–7K DAĞITIM SPUMY,– ŞANTİYE MÜHENDİSLİK VE DANIŞMALIK LTD.ŞTİ,– BOĞAZİÇİ KİMYA VE GIDA SANAYİ TİC. LTD. ŞTİ.– ONAYLAR GIDA YEŞİL MERSİN BAKLİYAT,– HALAL DUNYA MARKETLERİ — GELKA ET TAVUK VE SUCUK ALİ GELEBEK– 111 PİZZA — İRFAY GIDA– BAMBU KÖZDE KÜNEFE- GONCA PURKAYA– ASİLNUR KİMYA KOZMETİK SAN. TİC. A.Ş.– YEŞİLMARKA SAĞLIKLI YAŞAM ÜRÜNLERİ SAN.VE TİC. LTD. ŞTİ.– ACICIK ÇİĞKÖFTE- MÜRŞİDE ÇAYHAN– DÜ.EL.SAN–NAFİA GIDA KOZMETİK TEMİZLİK İNŞ.TURZ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.– LİMSAK GIDA – MUSAB ŞAHİN– SBS BİLİMSEL BİO ÇÖZÜMLER A.Ş– MİLAT ÇİKOLATA ŞEKERLEME SAN TİC LTD ŞTİ– ORGANİCA NATURAL DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.– YAZICIOĞLU BAKLAVALARI MUHAMMED ABDULLAH KAYA,– NURCEVHER DONDURMA VE TATLI YUNUS CEVHER– NATURALİVE KOZMETİK İTH. İHR. TİC. LTD. ŞTİ.– KERVAN SÜT ÜRÜNLERİ GIDA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ,– PAMUCCO DOĞAL VE HİJYENİK ÜRÜNLER, —-KOZMOPOLİTAN GİDA SAN. VE TİC. A.S.– WOLF GIDA PAZARLAMA TURIZM SANAYI IÇ VE DIS TICARET LIMITED SIRKETI, ÜNAL GIDA VE İNŞ.SAN.TİC.LTD.ŞTİ,– BALKAN SÜT ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.,– ORJİNAL FIRÇA DEĞİRMEN VE END. MAK. FIRÇALARI- SÜLEYMAN OKUR,– GÜNEYCE PAZARLAMA AGARTA — SAYGIN BİTKİSEL HAYV. VE DOĞAL GIDA ÜRÜN. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.– AYHAN SEZER YAĞ VE GIDA END. LTD.ŞTİ, –ANAKO YUMURTA VE ÜRÜNLERİ GIDA SAN.– İTH. İHR.–VE TİC. A.Ş. CEVAT ERİŞ TAVUKÇULUK TURİZM VE DIŞ TİC LTD. A.Ş. – – HURMACINIZ-MEHMET YANGIN – – NATUROİL GIDA VE KİMYA SAN. TİC. LTD. ŞTİ. – – İPEKYOLU BAHARAT VE GIDA SANAYİ İTH. İHR. TİC. VE PAZ. LTD. ŞTİ. – – DETAY TİCARET- RAMAZAN KILINÇ (ŞİFAY GIDA İTH. İHR. SAN. TİC. A.Ş.)- – GÖLCÜK SÜT MAMÜLLERİ SAN. TİC. MUSTAFA YİYEN – – ELİF ZİRAİ ÜRÜNLER GIDA ENERJİ SAN. VE TİC. A.Ş. –MADEVA İlaç San.Tic.AŞ–MİLAT ÇİKOLATA ŞEKERLEME Lim.__TATŞEN PAZARLAMA GIDA SAN.TİC.Lim.

Türkiye, Avrupa’nın, Afrika’nın, Orta Doğu’nun ve Asya’nın tam ortasında ve Helal Pazarın çok önemli ve aranan aktörü olarak bütün kardeşlerini “GİMDES’in HELAL VE TAYYİB TÜM SEKTÖRLER İSTANBUL’DA ZİRVE YAPIYOR “etkinliklerine davet etmektedir.

]]>
http://www.helalmutfak.org/helal-ve-tayyib-tum-sektorler-istanbulda-zirve-yapiyor-siz-de-gercek-helalle-zirve-yapmak-isterseniz-etkinliklerimize-buyurun/feed 0
ŞARAPTAN SİRKE OLUR MU? TURŞULARIMIZ NE ALEMDE? İSLAM FIKHINDA DURUM NEDİR? http://www.helalmutfak.org/saraptan-sirke-olur-mu-tursularimiz-ne-alemde-islam-fikhinda-durum-nedir http://www.helalmutfak.org/saraptan-sirke-olur-mu-tursularimiz-ne-alemde-islam-fikhinda-durum-nedir#respond Fri, 07 Jun 2019 12:38:19 +0000 http://www.helalmutfak.org/?p=1404 ŞARAPTAN SİRKE OLUR MU? TURŞULARIMIZ NE ALEMDE? İSLAM FIKHINDA DURUM NEDİR? 

Resulullah (S.A.V) Efendimiz, Mekke’nin fethinde amcası Ebu Talib’in kızı Hz. Ümmehani’nin evine varmıştı. Ona “Yanınızda yiyecek bir şey var mı?” diye sordu. Hz. Ümmehani “Hayır! Yalnız, kurumuş ekmek kırıntıları ve sirke var! Fakat, bunları, sana sunmaya haya ederim!” dedi. Peygamber Efendimiz (S.A.V) “Onları, getir. Suyun içine ufala. Tuz da, getir!” buyurdu. Sirkeyi, onun üzerine döküp yedikten sonra Yüce Allah’a şükretti. “Ey Ümmehani! Sirke, ne güzel katıktır! Sirkesi bulunan bir ev, katıktan mahrum sayılmaz!” buyurdu.Bu harika ürünün binlerce yıldır kullanıldığı bilinmektedir. Babilliler, Mısırlılar, Romalılar sirke kullanıyorlardı. Hipokrat, sirkeyi ilaç olarak kullanırdı. Anibal Alpleri aşmak için kayaları sirkeyle parçalardı.

Sirke üretiminde yaygın olarak kullanılan Acetobacter spp. (Acetobacter acetogenum, Acetobacter curum vb.) türlerinin yanında, Gluconobacter türleri de kullanılabilir. Sonuçta başlangıçta kullanılan meyve ve kullanılan bakteriye göre değişik aroma ve lezzetlerde sirke oluşur. Sirkeleşme bir fermantasyon olayıdır. Sirke enzimleri yardımı ile oksijenli bir ortamda başlayan kimyasal olay neticede asetik asitin oluşmasını sağlar. Sirke’nin “sirke” olarak nitelendirilebilmesi için içerdiği asetik asit miktarının en az % 4 olması gerekmektedir.

SİRKE VE TURŞU HAKKINDA BİLDİKLERİMİZ

Sirke yapımında olsun,Turşu üretiminde olsun, şaraptan sirkeleşmeye, çoğunluk âlimlerimiz cevaz vermemiş, bazı âlimlerimiz de cevaz vermiş. Şüpheden uzak olmak için, en iyisi üzüm şırasının fermentasyonunu inkitaa uğratmadan sirkeye dönüştürülmesidir. Maalesef batı ülkelerinde şaraptan, hatta doğrudan alkolden(etil alkolden) sirke yapmak yaygın. “Branntwein essing”veya “brandi vinegar” şaraptan sirkeye, “Alchol vinegar” ise alkolden dönüştürüldüğünü belirtiyor. Ülkemizde de çoğunluk batı taklitçiliği içinde oldukları ve işlerine daha uygun geldiği için, aynı usülle sirke üretiyorlar. Turşucuların da büyük çoğunluğu bu sirkeleri kullanıyorlar. Şüpheden kaçınmak için doğrudan şıradan üretilen sirkeyi ve turşuyu, daha iyisi şu anda az olmasına rağmen GİMDES’in sertifika verdiği sirkeyi ve turşuyu kullanmak daha güvenli olur diye düşünüyoruz.

İslam hukukunda sirke üzerinde oldukça kapsamlı tartışmalar yapılmıştır. Şıra ve meyve sularından oksijenli ortamda sirke enzimleri ile elde edilen sirkenin helalliği üzerinde bütün fakihler ittifak etmişlerdir. Şaraptan sirkeleşmede ise farklı görüşler oluşmuştur. Şarabın kendiliğinden sirkeleşmesi, sirkeleşmesi için gölgeden güneşe aktarılması, içerisine tuz, sirke, sıcak ekmek, soğan gibi yabancı madde atılması ya da yakınında ekşiyinceye kadar ateş yakılması gibi uygulamalar sonucunda elde edilen sirke için fıkıh alimleri farklı görüşler ortaya koymuşlardır.

Şaraptan her halükarda elde edilen sirkeye helal diyenler, Peygamberimiz(sav) in “Sirke ekmeğin bandırıldığı ne güzel katıktır….”, “Hangi deri tabaklanırsa o temizlendi demektir.”, “Tabaklamak, meyte derisini sirke olmuş şarabın helal olması gibi helal kılar”, “En iyi sirkeniz şarabınızın sirkesidir” hadisleri delil olarak ileri sürmüşlerdir. Ancak Darekutninin Ümmü Selemeden rivayet ettiği hadisin senedinde zayıflık olduğu belirtilmiştir. Beyhakinin Cabirden rivayet ettiği hadis için: Bu hadis Mugire b. Ziyad yalnız rivayet etmiştir. Mugire pek kuvvetli bir ravi değildir, denmiştir. Ayrıca Ebu Hanife Hz.leri ve aynı görüşte olan alimler, şaraptan elde edilecek sirkenin helal olabilmesi için sirkeleşmenin tam olması, şaraptan gelen acılığın tamamen giderilmesi gerektiğini, kısmen bir acılık kalması halinde yine helal olmayacağını belirtmişlerdir.

Şaraptan dönüştürülen sirkenin helal olmayacağını ifade eden fıkıh alimleri ise “Peygamber(sav), bir adamın kendisine hediye ettiği bir tulum şarabın dökülmesini emretmiştir”, “Şarabı haram kılan ayetler geldikten sonra iki yetime ait miras kalmış şarap için vasilerinin onu sirke yapayım mı? diye sorması üzerine Peygamberimiz(sav) “o şarabı dök” şeklinde cevap vermiştir”. hadisi İmam Malik, Ahmed, Müslim ve Nesei rivayet etmişlerdir. Diğer bir hadisi de Müslim ve Ebu Davud rivayet etmişlerdir.

Şaraptan sirke yapmanın caiz olmadığı tezini savunanlar Maide suresinin 90. ıncı ayetine atıfta bulunarak, “İçine bir şeyler katarak şarabın sirkeye dönüştürülmesi helal değildir ve bu durumda tahir de olmaz. Çünkü bundan uzak durmamız emir olunmuştur. Onu sirkeye dönüştürmek ise , onu mal edinmek maksadı ile şaraba yakınlaşmak demektir. Bu ise ondan uzak durmak emrine aykırıdır. Diğer taraftan şarabın içerisine bırakılan bir şey, şarap ile bir arada bulunmakla o da necis olur. Dolayısı ile o şarabın sirkeye dönüşmesinden sonra da onu necis kılar.”demektedirler.

Günümüz alimlerinden Yusuf el Kardavi Fetvalar kitabında şaraptan elde edilen sirkeye cevaz verirken yaptığı irdelemede (6) numaralı hadisi zikrettikten sonra yaptığı tevil çok calib-i dikkattir. “Şarabın haram kılındığı ayetler nazil olduğunda sahabenin hanelerinde şarap tulumları vardı. Ayetin hükmünü kuvvetlendirmek ve bu şarapların yok edilmesini çabuklaştırmak için taviz vermemesi gerekiyordu.”diyor.

Allah aşkına bu günkü halimiz o günün Medine’sinden çok mu farklı acaba? Ülkemizde 2016 yılında üretilen alkollü içki miktarı tamı tamına bir milyar litreye ulaşmış bulunmaktadır. Bu içkileri üretenler de, tüketenler de Müslüman kimliğini taşıyan insanlar.

Dinde yozlaşmanın, dinde zayıflamanın hızla yaşandığı bir ortamda Müslümanın din emniyetini koruma maslahatını öne almak gerekmez mi? Üreticileri hizaya getirebilmek için Müslüman tüketicileri sorgulama ve icabında boykot etme silahını kullanmasına teşvik etmek gerekmez mi? Geleneklerimize ve helal şartlara uygun sirke yapanla işi gücü şarap üretme olan şarapçının şaraptan sirke yapmasını ayıracak ve Müslüman tüketiciyi daha iyiye yönlendirecek fetvalara ağırlık verilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Fabrikasyon sirke üretimine bu bakımdan dikkat etmeliyiz. Öncelikle işin başında meyve şırasından sirke üreteceğimize niyet etmeliyiz. Fermantasyon reaksiyonu başta doğal olarak, şaraplaşmayı yani alkolleşmeyi verecektir, ama şartlarımızı sirke sonuç verecek şekilde ayarladığımız için devamında sirkeleşme başlayacaktır, olayı sirkeleşmenin tamamen oluşması için sonuna kadar devam ettirdiğimiz taktirde ölçülebilen bir alkol kalıntısı kalmayacak şekilde sirke elde edilmiş olacaktır. Henüz sirkeleşme tamamlanmadan reaksiyon durdurulmaya tabi tutulursa ölçülebilen bir alkolün kalmasına sebebiyet verilir. Bu da elde edilen sirkenin helalliğini tehlikeye sokar. GİMDES, Fabrikasyon sirkenin Helal ve Tayyib Sertifakalanmasında sirke elde etme prosedürüne uygun yapılan çalışmalar sonucunda ölçülebilen bir alkol kalıntısı kalmayacak şartlarda üretilen sirkeye sertifikalama yapmaktadır.

Gelelim, yazımızın başında doğal şifa kaynağı olarak nitelendirdiğimiz sirkenin bazı yararlarına: 

Sebze ve meyveler, mikroplarından temizlemek için, sirkeli su ile yıkanır. Boğaz ağrılarında, sirkeyle gargara yapılır. Yorgunluk ve uykusuzluk için yatmadan önce sirkeli su içilir. Su ile kaynatılıp buharına durulursa baş ağrısı, astım ve cilt lekelerine faydalıdır. Kaşıntılara ve cilt çatlaklarına sirke sürülür. Sirkeli bez, mide üzerine konursa, bulantı ve kusmayı önler. Sirkeli bez varislere de faydalıdır. Sirke orta dereceli yanıklarda da kullanılır. Nasırların ve sertliklerin üzerine sirkeyle ıslatılmış ekmek konulur. Güneş yanığına sürülürse faydalıdır. Kepekli ve mat saçlar için durulama suyuna sirke ilave edilir. Cildi yumuşatmak, parlatmak için banyo suyuna bir miktar sirke katılır. Siğillere, sirke döküp üzerine kabartma tozu serpilir ve 15 dakika sonra toz silkelenir. Bal karıştırılmış sirkeli su her gün içilirse, düzenli kilo verilebilir. Sirke, ateş düşürücü, vücuda sakinlik ve ferahlık verici en zararsız maddedir. Ferahlatıcı kokusu sayesinde, baygınlıklarda hastayı uyandırıcı tesire sahiptir. Kanı sulandırır. Safrayı keserek, safra akıntısını düzenler. Kanamaları kısa zamanda kestiği bazı kaynaklarda belirtilmektedir. Hıçkırıkların giderilmesine yardım eder. (Sirke suyuna batırılmış bir parça şeker, yavaş yavaş emilir.) Sirke ile yapılacak gargara diş etlerini ve dişleri sağlığa kavuşturur. Sinamekiyle kaynatılıp içildiği takdirde, kabızlığa iyi geldiği kaynaklarda geçmektedir. Lavabo banyo gibi sert zeminler sirkeyle silinir. Patatesin pişirme suyuna bir kaşık sirke koyun. Hem rengi sapsarı kalır, hem daha lezzetli olur.

Balzamik Sirke

Balsamik sirke(Balsamic Vinegar): Genellikle İtalyan mutfağında kullanılan geleneksel yoğun çeşnilendirilmiş bir sirke türüdür. Zeytinyağı ile kombine edilerek salata sosu olarak da çok sık kullanılır. İtalyanın kuzeyinde bulunan Modena şehrinde başlatılmış geleneksel bir üründür. İtalyan hükümeti tarafından ismi koruma altına alınmıştır. Normal sirkeden farklı olarak renk ve kıvam bakımından koyu ve tatlımsı tadda olup fiyatı çok pahallıdır. Beyaz üzümlerin konsantre edilmiş şırasından üretilir ki, hacmı takriben %50 azalacak şekilde kaynatılır ve alkol oluşturan fermentasyon meydana gelir. Bu, daha sonra bir defa daha fermente edilerek balsamik sirke elde edilir. İşlem, çeşnilerin konsantre olabilmesi için yavaş bir proseste gerçekleştirilir. Her yıl faklı ağaçtan yapılmış fıçılarda (toplam 3-25 yıl) bekletilen sirkede çeşitli tadlar yoğunlaşır. İslam Fıkhı bakımından riskli olduğunu söyleyebiliriz.

Tüm GİMDES Helal Ve Tayyib Sertifikalı Firmalarımızı görmek isterseniz TIKLAYINIZ…. GİMDES HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALI FİRMALARIMIZ

Tüm GİMDES Helal Ve Tayyib Sertifikalı Ürünleri satın almak isterseniz TIKLAYINIZ SERTİFİKALI ÜRÜNLER İÇİN HDM MARKET ŞUBELERİMİZ 

ONLİNE HALAL DUNYA MARKETİMİZ’den GİMDES Helal Ve Tayyib Sertifikalı Ürünleri satın almak isterseniz TIKLAYINIZ SERTİFİKALI ÜRÜNLER İÇİN ONLİNE HDM MARKET ŞUBEMİZ GİMDES ONAYLI HALAL DUNYA ONLİNE MARKET

KAYNAKÇA :

http://www.vinegar.org
http://www.versatilevinegar.org/todaysvinegar.html
http://www.earthclinic.com/Remedies/acvinegar.html
Yusuf el Kardavi Fetvalar/sirke bahsi
Prof.Dr.Vehbe Zuhayli. İslam Fıkhı Ansiklopedisi/Yiyecekler ve İçecekler bahsi
İbn-i Abidin/Eşribe bahsi

]]>
http://www.helalmutfak.org/saraptan-sirke-olur-mu-tursularimiz-ne-alemde-islam-fikhinda-durum-nedir/feed 0
HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİM PROGRAMI http://www.helalmutfak.org/helal-ve-tayyib-sertifikalama-ve-denetim-prosedurleri-egitim-programi-3 http://www.helalmutfak.org/helal-ve-tayyib-sertifikalama-ve-denetim-prosedurleri-egitim-programi-3#respond Fri, 31 May 2019 12:32:43 +0000 http://www.helalmutfak.org/?p=1400 HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİM PROGRAMI

27. ve bu yılın ilk Eğitim Programımız, Hanımlar için; 23-27 Temmuz, Beyler için: 30-31 Tem- 01-03 Ağustos 2019’da İstanbul’da “Daru’l Halal Medresesi Eğitim Merkezi”nde gerçekleştirilecektir. Dünya Piyasasında Helal ve Tayyib Sertifikalı ürünlerin talebinin giderek artması sonucu üretim sistemlerinde Helal Güvence Sisteminin devam etmesinin gerekliliği sonucunda, alanında tecrübe kazanmış, uzmanlaşmış Helal ve Tayyib sürecin eğitimini almış denetim hizmetini yürütecek eleman ihtiyacını da hızla arttırmıştır. Bir çok ülke bu ihtiyacı karşılamak için ülkelerinde Eğitim Programları uyguluyorlar. GİMDES olarak ülkemizde, Helal ve Tayyib Sertifikalandırma hizmetine başladığımız 2009 yılından itibaren önemle üzerinde durduğumuz Helal ve Tayyib Sertifikalandırmada olmazsa olmaz olarak gördüğümüz, Helal ve Tayyib Sertifikalı Üretim uzmanı ve Denetim elemanı ihtiyacının ülkemizde de ortaya çıkacağı, bu doğrultuda tedbirlerin alınması gerektiği üzerinde durduk. Bu anlayışla, bu güne kadar 26 defa her biri 5 gün süren bir eğitim programını gerçekleştirdik ve 400’ü aşkın kursiyere başarı belgesi verdik. Düzenlemiş olduğumuz son denetçi eğitimi 12-16 Aralık 2018 tarihlerinde Daru’l Halal Medresesi Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir. 2019 yılının ilk Helal ve Tayyib Sertifikalama ve Denetim Prosedürleri Eğitimi’nin 23-27 Temmuz Hanımlara,30 Temmuz-03 Ağuston Beylere Daru’l Halal Medresesi Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır.

5 gün sürecek bu eğitim programında gıda, ilaç, kozmetik, temizlik ve ihtiyaç maddelerinde Helallik riskleri ve sertifikalandırma süreci, fıkhi meseleler, Helal Güvence Sistemi ve Helal denetçi vasıfları ile ilgili detaylı bilgilendirme yapılacak. Eğitim sonunda yazılı ve gerekli görülürse sözlü imtihan ile katılımcılara başarılı olmaları durumunda Helal ve Tayyib Sertifikalama ve Denetim Prosedürleri Eğitimi Başarı Belgesi verilecektir.

Eğitimde görev yapacak eğitmenler: 

Dr. H. K. BÜYÜKÖZER GİMDES Başkanı
Dr. Halim AYDIN Kimyager ve GİMDES Tek. Bil. Kur. üyesi
Dr. Majed ALHARİRİ GİMDES AR-GE Koordinatörü ve Teknik Bilim Kurulu Üyesi
Dr. Hamit AKÇAY Biyolog, GİMDES Yönetim Kurulu ve Teknik Bilim Kurulu Üyesi
Fatih KALENDER Fıkıh Uzmanı, GİMDES Fıkıh Kurulu ve Yönetim Kurulu üyesi
Sadettin EKİNCİ Fıkıh Uzmanı, GİMDES Fıkıh Kurulu ve Yönetim Kurulu üyesi
Mustafa MERAL Fıkıh Uzmanı, GİMDES Fıkıh Kurulu ve Yönetim Kurulu üyesi
Ali KAYGISIZ GİMDES Sertifikalandırma Koordinatörü, Yönetim Kurulu üyesi ve Teknik Bilim Kurulu üyesi
Hayreddin İŞBİLİR GİMDES Helal Sertifikalı Baş Denetçi, Yönetim Kurulu üyesi ve Teknik Bilim Kurulu Üyesi
Abdulhamid AKSEL GİMDES Helal Sertifikalı Baş Denetçi ve Teknik Bilim Kurulu Üyesi
Timuçin GÜNESEN GİMDES Helal Sertifikalı Baş Denetçi ve Teknik Bilim Kurulu üyesi
Ali Rıza KURUM GİMDES Helal Sertifikalı Baş Denetçi ve Teknik Bilim Kurulu Üyesi
Mustafa AVCISOY GİMDES Helal Sertifikalı Baş Denetçi ve Teknik Bilim Kurulu Üyesi

Müracaat şartları ve eğitim programı aşağıda bildirilmiştir: 

1-Eğitime katılacaklar için müracaat 19 Temmuz 2019 akşamına kadar yapılabilecektir. Kontenjan 25 kişi ile sınırlıdır.
2-Katılımcılar öncelikle İslam dininin müntesibi, dini vecibelerini yerine getirir ve Helal yaşam tarzını hayatına uygular vasıfta olmalıdır. Tercihte eğitim düzeyi, meslek ve tecrübe dikkate alınacaktır. Katılımcı ayrıntılı ve fotoğraflı cv göndermelidir.
3-Kesin kayıt işlemlerinin başlaması için öncelikle; mail, faks veya mektup ile aşağıdaki GİMDES adresimize eğitime katılma dilekçesi, öz geçmiş belgesiyle ön kayıt yaptırması gerekmektedir.
4- Kontenjanın dolması halinde diğer müracaatlar yedeğe alınıp daha sonra yapılacak eğitimlerde değerlendirilecektir.
5-Ön kayıt işlemi sonunda; eğitime katılma hakkı kazanan 25 kişi, aşağıda banka hesap bilgileri bulunan Dünya Helal Vakfı Kuveyt Türk hesabına eğitim masraflarını karşılamak üzere, Denetçi Eğitimi için 500 TL bağış yapacaklardır.
6-Eğitim sabah saat 9.00 da başlayacak ve saat 17.00 de bitecektir.
7-Katılımcılar, Helal ve Tayyib Sertifikalı Üretim uzmanı ve Denetim elemanı eğitimi için 5 gün, bu saatler arasındaki eğitime katılmak zorundadır. Denetçi eğitimine katılanlar 5. günde sınav olacaktır. Sınavda başarılı olanlara GİMDES Helal ve Tayyib Sertifikalı Üretim Uzmanı ve Denetim elemanı Katılım Belgesi verilecektir.
8- Sınav sonuçları katılımcıların adreslerine bildirilecektir.
9-Eğitim, İstanbul Daru’l Halal Medresesi Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

EĞİTİM PROGRAMI

Birinci Gün

İslam Dini, Dini Kavramlar, Helal ve Tayyib Standart, Helal Sertifikalama konularında teorik ve uygulamalı dersler.

İkinci ve Üçüncü Gün

Gıda Güvenliği konusunda mevcut uygulamalar ile Helal ve Tayyib Gıda Güvenlik uygulamaları ve Helal Güvence Sistemi (HGS). Sertifika öncesi ve sonrası süreçteki uygulama bilgileri.

Dördüncü Gün

Denetçilik performansı, Denetleme prosedürleri ve senaryolar.

Beşinci Gün

Konuların tekrarı. Yazılı sınav ve gerek görülürse sözlü sınav yapılması.

HESAP BİLGİLERİ: 

Hesap Sahibi: DÜNYA HELAL VAKFI

Hesap Numarası: 93737332 – 1
IBAN: TR60 0020 5000 0937 3733 2000 01
Şube: İkitelli Şubesi

ADRES BİLGİLERİ: 

Giyim ve Sanatkarları İş ve Ticaret Merkezi. 2.Ada.A Blok. Kat 7.No:701 Başakşehir. İ.O.S.B. /İSTANBUL
TEL : 0 212 438 33 18
FAKS: 0 212 438 33 19
E-mail : irtibat@gimdes.org

]]>
http://www.helalmutfak.org/helal-ve-tayyib-sertifikalama-ve-denetim-prosedurleri-egitim-programi-3/feed 0
GİMDES HANIMLAR KURULU HOLLANDA’DA http://www.helalmutfak.org/gimdes-hanimlar-kurulu-hollandada http://www.helalmutfak.org/gimdes-hanimlar-kurulu-hollandada#respond Fri, 24 May 2019 12:26:03 +0000 http://www.helalmutfak.org/?p=1396 GİMDES HANIMLAR KURULU HOLLANDA’DA
‘Bir lokma ile sen, seninle bir dünya değişir’

4 mayıs 2019 Cumartesi günü Hollanda’nın Beverwijk şehrinde GİMDES Hanımlar Kurulu Konferanslarından biri gerçekleştirildi. Konferansa GİMDES Hanımlar Kurulu Yurtdışı Temsilciliğini yapan Emine Arslanoğlu konuşmacı olarak katıldı. Hollanda’da ilk GİMDES konferansı olması dolayısıyla konu Helal ve Tayyib Gıdanın önemiydi. Konferansın ilk cümlesi ‘Bir lokma ile sen, seninle bir dünya değişir’di ki bu cümle bile aslında bütün konferansın özeti gibiydi. Tek bir lokmanın hem dünya hayatı hem de ahiret hayatı için ne kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır. Konferansın devamında; Gıda, Helal, Haram, Tayyib gibi kelimelerin anlamına değinildi. Özellikle Tayyib kelimesi büyük önem kazanıyor. Birçok kişi yediği gıdanın sadece Helal olup olmadığına bakıyor. İçinde alkol var mı? Domuz eti/yağı var mı? Eğer bu ikisi mevcut değilse, insanlar yediklerini Helal kabul ediyor ve devamına bakma ihtiyacı hissetmiyor. Ancak tam da burada Tayyib kelimesi devreye giriyor. GİMDES Hanımlar Kurulu Yurtdışı Temsilcimiz Emine Arslanoğlu Helal ve Tayyib beslenmenin farz olduğunu Âyet ve Hadisler örnekler vererek anlattı. Burada bütün Âyet ve Hadisleri saymamız mümkün değil, fakat Âyetlerden bir örnek vermek elzemdir diye düşünüyoruz.

Bakara Sûresi’nin 168. Âyetinde buyuruluyor ki: “Ey insanlar, bütün yeryüzündeki nimetlerimden Helal ve Tayyib olmak şartıyla yiyin; fakat şeytan’ın adımlarına uymayın! Çünkü o sizin açık bir düşmanınızdır.”

İmâm-ı Gazalî’nin Minhacu’l-Âbidîn’de geçen şu sözü de gelenleri derinden etkiledi. İbn Abbâs (radiyAllahu ‘anh) der ki: “Cenab-ı Hak, karnına haram lokma bulunanların namazını kabul buyurmaz.”

Yurtdışı temsilcisi Emine Arslanoğlu konferansın sonlarına doğru duâlarımızın kabul olmamasından yakındığımız gerçeğine değindi. Hazret-i Ebu Hureyre (radiyAllahu ‘anh) anlatıyor: Resulullah Efendimiz buyurdular ki: “Öyle bir devir gelecek ki, insanoğlu, aldığı şeyin Helal’den mi, haram’dan mı olduğuna hiç aldırmayacak. Hiçbir duâsı kabul edilmez.” Seminerde anlatılan konulardan diğer önemli mevzu ise yediklerimizin içindeki katkı maddelerinin üç kaynaktan olduğu“Bitkisel, Hayvansal, Mikrobiyel” varlığına, bunların mesela bitkisel olması onun helal olduğu anlamına gelemeyeceği alkolle muamele görmüş olabileceğini hatta bitkinin zatından kaynaklanan zararlar olabileceğinden, hayvansal ise sadece sıkıntının domuz olmadığını diğer Helal hayvanların kesim şekillerini ve Helal olması gerektiğini belirti.

]]>
http://www.helalmutfak.org/gimdes-hanimlar-kurulu-hollandada/feed 0
MUHTEREM KARDEŞİMİZ- SPONSORUMUZ OLUR MUSUNUZ? http://www.helalmutfak.org/muhterem-kardesimiz-sponsorumuz-olur-musunuz http://www.helalmutfak.org/muhterem-kardesimiz-sponsorumuz-olur-musunuz#respond Wed, 08 May 2019 09:42:41 +0000 http://www.helalmutfak.org/?p=1388 MUHTEREM KARDEŞİMİZ- SPONSORUMUZ OLUR MUSUNUZ? 

17 RAMAZAN Dünya Helal Günü kutlamaları çerçevesinde GİMDES-GİMDES HELAL Gönüllüleri ve Dünya Helal Vakfı olarak,

Suriye sınırında 3000 yetim ve çadırda yaşamak zorunda kalmış kardeşlerimize Suriye sınırında 3000 kişilik iftar ve 250 adet Ramazan kumanyası dağıtılacak

Aynı gün İstanbul Bayrampaşa’da her yıl gerçekleştirdiğimiz “Helal ve Tayyib Yaşam Sisteminde Gençliğimiz” temalı konferans akabinde 500 kişiye iftar verilecektir.

“Verdiğiniz her hayır (sadaka) kendiniz içindir Allah rızasını umarak yaptığınız her hayrın karşılığı size eksiksiz olarak verilir.” (Bakara 272)

“Kim Müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, bu sebeple Allah da onu kıyamet günü sıkıntılarının birinden kurtarır Kim bir Müslümanı(n kusurunu) örterse, Allah da Kıyamet günü onu(n kusurunu) örter” (Buhârî, Mezâlim, 3; Müslim, Birr) 
GİMDES ve GİMDES Helal Gıda Gönüllüleri iş birliği ile 17 Ramazan Dünya Helal Günü münasebetiyle 22 Mayıs 2019 / 17 Ramazan 1440 tarihinde 5. Helal Yaşamda Gençlik Konferansı ve 17 Ramazan iftar programımız olacaktır. İftarımıza 300 talebenin katılacağı düşünülüyor. Konferans ve İftar programı için talebe başına 25 TL olacaktır.. Aynı gün, Kilis’te Suriye yetimleri için 3000 kişilik iftar programımız olacaktır (1 kişilik iftar bedeli 10 TL’dir.). Aynı zamanda ihtiyaç sahiplerine 250 adet kumanya yardımı yapılacaktır (1 kumanya bedeli 60 TL’dir.).

Konferans, GİMDES Başkanı Hüseyin BÜYÜKÖZER ve İLKSEÇ Vakfı Başkanı ve Kocatepe Camii İmam Hatibi Ali Ulvi UZUNLAR Beyefendilerin konuşmalarıyla Bayrampaşa’da bulunan İlkseç Vakfı Kültür Merkezi’nde 17.30’da başlayacak ve iftar programı ile nihayete erecektir.

Bu hayırlı organizasyonlar için maddi olarak desteklerinizi beklemekte ve sponsor olmanızı talep etmekteyiz. Bu konuda katkılarınızı mümkün olan en kısa süre içerisinde bildirmenizi rica ederiz.

Sağlık ve selamet dileklerimizle. Allah yar ve yardımcımız olsun

Ödemelerinizi aşağıdaki hesaba gönderim yapabilirsiniz:

Hesap Sahibi: DÜNYA HELAL VAKFI
Hesap Numarası: 93737332 – 4
IBAN TR760020500009373733200004
KUVEYTTURK KATILIM BANKASI: İkitelli Şube

]]>
http://www.helalmutfak.org/muhterem-kardesimiz-sponsorumuz-olur-musunuz/feed 0
HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLERDE EN BÜYÜK BULUŞMA 04 -07 EYLÜL ‘DE CNR 5. HOL’DE http://www.helalmutfak.org/helal-ve-tayyib-urunlerde-en-buyuk-bulusma-04-07-eylul-de-cnr-5-holde http://www.helalmutfak.org/helal-ve-tayyib-urunlerde-en-buyuk-bulusma-04-07-eylul-de-cnr-5-holde#respond Tue, 23 Apr 2019 07:24:53 +0000 http://www.helalmutfak.org/?p=1382 Müslümanlar haramdan arındırılmış Helal ve Tayyib Lokmasını arıyor.
BİZ HALKIMIZI HELAL VE TAYYİB LOKMA İLE BULUŞTURUYORUZ
HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLERDE EN BÜYÜK BULUŞMA 04 -07 EYLÜL ‘DE CNR 5. HOL’DE
Sahte helalciler sakın sizi aldatmasın. GİMDES’in desteklediği yegane HELAL VE TAYYİB Fuar, CNR WORLD FOOD 5.Hol’deki HELAL ve TAYYİB Ürünler Fuarıdır.
Kendi oluşturduğu serbest piyasa ekonomisi ile 2019 yılında da hızla büyümeye devam eden helal ürün sektörü 4 – 7 Eylül 2019 tarihleri arasında CNR Expo Fuar Merkezi’nde 7.Uluslararası Helal ve Tayyib Ürünler Fuarında Helal Lokma isteklisi tüketiciler ile buluşuyor. Aynı zaman ve mekanda 11. Uluslararası Helal ve Tayyib Ürünler Konferansına da davetlisiniz. 

Son yıllarda yaygınlaşarak büyük bir pazar haline gelen Helal sertifikalı ürünler tüm bileşenleriyle Helal ve Tayyib Ürünler Fuarı’nda bir araya geliyor.

Küreselleşen dünyada 2 milyar Müslüman da kendi gıdasını arıyor, üreticisi ise yaptığı helal ve temiz (tayyib) gıdaları Müslümanlara hatta insanlığa sunmak istiyor. Bu açıdan bakıldığında Helal ve Tayyib ürünler fuarlarının ticari ekonomik getirisi yanında manevi sorumluluğu ve kazancı daha büyük.

Biyoteknolojinin inanılmaz gelişmesi ile bu yüzyıl gıdalarında, helalin harama karıştığı, insanoğlunun yediği ve içtiği şeylerde, helal ile haram normal duyusal algılarla fark edilemeyecek bir seviyeye geldiği görülmektedir. Evet, insanlar eski lezzettlerde bir erozyonun olduğunu, nesilde önemli bir yozlaşmanın yaşandığını, alerjik ve bakteriyel birçok hastalıkların ortaya çıktığını görmekte ancak, bu hastalıkların ve musibetlerin gerçek sebebinin ne olduğunu bilemediği gibi, kaynağını da genel bilgisi çerçevesinde kavrayamamaktadır .

Bütün gıdaların başlangıç ham maddesini oluşturan tohumun ve embriyonun helal olanından başlayarak, çatala kadar gelen her aşamada, proses, işletme, alet ve ekipman vs.de, helal kriter, helal standartlar ve helal yol izlenen gıdaların sergilendiği, ulusal ve uluslar arası niteliği olan bu fuarlar, Müslümanlara ve insanlığa, inanılmaz güzel ve isabetli bir imkânı, altın bir fırsatı sunmaktadır. İşte bu altın fırsat 7. defa Türkiye üreticisinin ve tüketicisinin ayağına kadar getirilmektedir. Sağlıklı nesil için önce Helal ve Tayyib gıda diyoruz ve buna böyle inanıyoruz.

Helali arayış içerisindeyim diyorsanız; Helal ürün, Helal gıda, Helal yaşam telaşımız için 500 firmanın 93 ülkede tüketilen 15 bin çeşit ürününe Helal ve Tayyib sertifikası vermiş GİMDES tarafından organize edilen 04-07 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 7.Uluslararası Helal ve Tayyib Ürünler Fuarına bekliyoruz. Sahte helalciler sakın sizi aldatmasın. GİMDES’in desteklediği yegane HELAL VE TAYYİB Fuar, CNR WORLD FOOD 5.Hol’deki HELAL ve TAYYİB Ürünler Fuarıdır.

]]>
http://www.helalmutfak.org/helal-ve-tayyib-urunlerde-en-buyuk-bulusma-04-07-eylul-de-cnr-5-holde/feed 0
ANKARA İHH TARAFINDAN SURİYE’YE UN YARDIMI YAPILDI. YETİMLERE PİKNİK DÜZENLENDİ http://www.helalmutfak.org/ankara-ihh-tarafindan-suriyeye-un-yardimi-yapildi-yetimlere-piknik-duzenlendi http://www.helalmutfak.org/ankara-ihh-tarafindan-suriyeye-un-yardimi-yapildi-yetimlere-piknik-duzenlendi#respond Wed, 17 Apr 2019 07:24:16 +0000 http://www.helalmutfak.org/?p=1380 ANKARA İHH TARAFINDAN SURİYE’YE UN YARDIMI YAPILDI. YETİMLERE PİKNİK DÜZENLENDİ

Ankara İHH İnsani Yardım Derneği tarafından Suriye’nin Azez bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine 130 ton GİMDES Helal Sertifikalı un yardımı dağıtıldı. İHH Ankara Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sinan, yaptığı açıklamada, Azez bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine 130 ton un yardımı yaptıklarını söyledi. Kilis’e teslim edilen 52 ton unun ekmek yapıldıktan sonra Suriye’nin Azez bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı söylendi. Reyhanlı’ya teslim edilen 52 ton unda ekmek yapılıp İdlip ve çevresindeki şehirlerdeki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. 26 ton unun Bayırbucak (Türkmendağı) bölgesinde ekmek yapılıp dağıtılacak.
İHH Ankara Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sinan, bölgede bulunan Arap, Türkmen, ve Kürt kardeşlerimiz için 2019 yılında 260 ton un göndermiş olduk ifadelerini kullandı.

Ankara İHH İnsani Yardım Derneği tarafından ayrıca, yetim çocuklara yönelik piknik etkinliği düzenlendi. 

Peçenek Mesire Alanı’ndaki pikniğe, Ankara’da tespit edilen yetim çocuklar ve yakınları katıldı. Dernek tarafından temin edilen otobüs ve servislerle piknik alanına gelen çocuklara balon, top, uçurtma gibi hediyeler verildi. Yiyecek, içecek ve Osmanlı macunu ikramından sonra Hacivat ve Karagöz oyunu sergilendi. İHH Ankara Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sinan, yaptığı açıklamada, çocukların hayatlarına renk katmak ve güzel bir vakit geçirmelerini sağlamak için böyle etkinlikleri zaman zaman yaptıklarını söyledi. Sinan, “Çocuklara maddi ve manevi anlamda destek vermeye çalışıyoruz. Çocuklarla bir arada olup kaynaşmak için böyle bir program düzenledik. Türkiye’nin her yerinden yetimler var burada. 27-28 Nisan tarihlerinde Bayır- Bucak’da bulunan Türkmen, Kürt ve Arap yetimlere yönelik de böyle bir piknik etkinliğimiz olacak.” dedi.

]]>
http://www.helalmutfak.org/ankara-ihh-tarafindan-suriyeye-un-yardimi-yapildi-yetimlere-piknik-duzenlendi/feed 0
GİMDES HELAL SERTİFİKALI ŞİFALI BİTKi YAĞLARI, TOHUMLARI, YAPRAKLARI… http://www.helalmutfak.org/gimdes-helal-sertifikali-sifali-bitki-yaglari-tohumlari-yapraklari http://www.helalmutfak.org/gimdes-helal-sertifikali-sifali-bitki-yaglari-tohumlari-yapraklari#respond Sun, 14 Apr 2019 18:18:01 +0000 http://www.helalmutfak.org/?p=1377 GİMDES HELAL SERTİFİKALI ŞİFALI BİTKi YAĞLARI, TOHUMLARI, YAPRAKLARI…

“Beni yediren, içiren; hastalandığım zaman bana şifa verendir.” Şuara: 79-80

“Allah’ın gökten indirdiği suyu görmedin mi? Biz onunla renkleri çeşit çeşit meyveler çıkardık”(35/27)

“Biz, yeryüzünde nice nice hurma bahçeleri, üzüm bağları yarattık…”(36/34)

“Orada meyveler ve salkımlı hurma ağaçları vardır. Yapraklı taneler ve hoş kokulu bitkiler vardır. Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlıyorsunuz?”(55/11-13)

“Şüphesiz ki Allah hem hastalık, hem de onu tedavi eden ilacı indirmiştir. Her hastalık için, bir deva yaratmıştır. O halde kendinizi tedavi edin, haram ile tedavi olmayın.” Ebu Davud

“Şüphesiz ki Allah sizin şifanızı, size haram kıldığı şeylerde kılmamıştır.” Buhari- İbn. Mesud

Rabbimizin yeryüzünde istifademiz için yarattığı namütenahi meyve, sebze ve şifalı bitkileri sürekli ve düzenli bir şekilde tükettiğimiz zaman, nasıl bir sağlıklı yaşam elde edebileceğimizi gösteren bir çalışmayı dikkatinize sunuyoruz.

Besinlerin içerisinde bilinen 8 binden fazla fitokimsayal bulunuyor. Çoğunun mekanizmaları hala yeterince bilinmiyor. Ancak son yapılan çalışmalar bazı besinlerin sağlıklı yaşam için vazgeçilmez olduğunu gösteriyor.

Ancak anlatılan tüm bu yararların ortaya çıkması için kişinin ömür boyu bu besinleri sofrasından eksik etmemesi gerekiyor. Yoksa bir kere ya da bir ay yenilip bırakıldığında tabii ki yararını göremez. Yani, anlayacağımız gibi, bu sistemi yaşam stilimiz haline getirmeliyiz

Rabbimizin bize lütfettiği bu namütenahi nimetler karşısında, bol bol tüketmek ve şükretmek yerine, hâlâ endüstride üretilen, pek çok zararlı ve haram olma ihtimali taşıyan katkı maddeleri ihtiva eden market ve eczane raflarında cicili bicili renk ve görüntüleri ile avlarını bekler gibi duran yapay gıda ve ilaç maddelerine bu ilgi nedir? Bu sorumuz, yayınlarımız karşısında “şimdi biz ne yiyeceğiz” diye feryat eden, paniğe kapılan kardeşlerimizedir. Galiba, üretici ve satıcı firmalar, ürünleri ile, reklamları ile bizim “Hedonizm” zaafımızı istismar ederek, bizi sömürmenin yolunu iyi bulmuşlar ve biz o pazarın adeta esirleri haline getirilmişiz.

Sitemizde yayınlanan yazısında Prof. Dr. Mustafa Nutku hocamız ne kadar doğru söylemiş; “İnsanların büyük çoğunluğu ‘Hedonizm’in kölesidir. Kendilerine lezzet veren şeye yönelirler ama ötesini düşünmek istemezler. Aksine, lezzet peşindeki bu hallerini savunmaya, kendilerini bu mevzuda haklı görmeye ve göstermeye çalışırlar.” Bu zaafları yenip, sağlıklı yaşam yolunu seçenlere ne mutlu!

Son yıllarda şifalı bitkilerin faydaları konusunda büyük gelişmeler oldu. Tıbbi tedaviye yardımcı, tamamlayıcı yada alternatif tıp olarak tanımlanan bitkisel tedavi yöntemlerini sık sık duyuyoruz. Bitkiler konusunda uzman doktorlar hangi bitki hangi hastalık için nasıl kullanılır açıklıyorlar. Aynen ilaçların kullanımını anlatan prospektüs gibi bize bitkinin nasıl kullanılacağını yan etkilerini ve etkilerini anlatan dokümanlar var. Bitkisel tedavi bilgilerini doğru kişilerden öğrenmek ve en doğru şekliyle uygulamak çok sağlıklı sonuçlar oluşturuyor.

Şifalı bitkiler konusunda eğitim alan doktorlara fitoterapist deniliyor. Bu doktorlar bitki konusunda donanımlı her türlü bilgiyi verebilen kişilerdir. Bir de bitki uzmanlığı olan kişilere herbalist doktor deniliyor. uzman doktorların açıkladığı bitkisel kürler uzman doktorlar tarafından açıklanan sağlıklı bitki kürleridir. Bitki kürlerinin en iyi şekilde faydalı olması için şifalı bitkilerin güvenilir bir aktardan alınması da önemlidir. Bunun yanında bitkiler doktorlarımızın tarifini verdiği ölçülerde ve tavsiye edildiği şekilde hazırlanmalıdır. Bitkisel tedavi konusunda çok dikkatli davranmalıyız. Çünkü eğer bitkileri rastgele kullanırsak fayda yerine zarar verebilir.

Bir de eğer kronik bir hastalığımız var ise mutlaka doktorunuza sorarak kullanmanız gerekir. Örneğin şeker hastaları, tansiyon hastaları bitkileri dikkatli kullanmalıdır. Bazı bitkiler tansiyonu yada şekeri yükseltebilir yada düşürebilir. Eğer doğru bitkiyi doğru şekilde kullanıyorsak şifalıdır. Bu nedenle her duyduğumuzu uygulamak yerine araştırıp irdeleyip bitkisel tedavi kürününü uygulamaya karar vermeliyiz.

Esasında kurulduğumuzdan beri biz doğal beslenmeye ve doğal şifalı bitkilerle tedaviye birinci derecede önem veriyoruz. gidaraporu.com sitemizde bugüne kadar 419259 ziyaretle birinci sırada okunan haberimiz de ŞİFALI BİTKİLER ismini taşımaktadır.

Şifalı bitkiler konusunda eğitim alan doktorlara fitoterapist deniliyor. Bu doktorlar bitki konusunda donanımlı her türlü bilgiyi verebilen kişilerdir. Bir de bitki uzmanlığı olan kişilere herbalist doktor deniliyor. uzman doktorların açıkladığı bitkisel kürler uzman doktorlar tarafından açıklanan sağlıklı bitki kürleridir. Bitki kürlerinin en iyi şekilde faydalı olması için şifalı bitkilerin güvenilir bir aktardan alınması da önemlidir. Bun için en yakın HDM Şubemizi veya ONLİNE Şubemizi aramalısınız. Bunun yanında bitkiler doktorlarımızın tarifini verdiği ölçülerde ve tavsiye edildiği şekilde hazırlanmalıdır. Bitkisel tedavi konusunda çok dikkatli davranmalıyız. Çünkü eğer bitkileri rastgele bir şekilde kullanırsak fayda yerine zarar verebilir.

Bir de eğer kronik bir hastalığımız var ise mutlaka doktorunuza sorarak kullanmanız gerekir. Örneğin şeker hastaları, tansiyon hastaları bitkileri dikkatli kullanmalıdır. Bazı bitkiler tansiyonu yada şekeri yükseltebilir yada düşürebilir. Eğer doğru bitkiyi doğru şekilde kullanıyorsak şifalıdır. Bu nedenle her duyduğumuzu uygulamak yerine araştırıp irdeleyip bitkisel tedavi kürünü uygulamaya karar vermeliyiz.

Esasında kurulduğumuzdan beri biz doğal beslenmeye ve doğal şifalı bitkilerle tedaviye birinci derecede önem veriyoruz. gidaraporu.com sitemizde bugüne kadar 383073 ziyaretle birinci sırada okunan haberimiz de ŞİFALI BİTKİLER ismini taşımaktadır.

Bugün özellikle GİMDES’den Helal Sertifika da almış firmalarımıza ve bu ürünleri bulabilceğiniz HDM Şubelerimize ulaşma linklerini bildirmek istiyoruz.

GİMDES HELAL SERTİFİKALI ŞİFALI BİTKi YAĞLARI 40 çeşide

GİMDES HELAL SERTİFİKALI ŞİFALI BİTKİ ÇAYLARI, YAPRAK, KÖK VE TOZLARI da 60 çeşide ulaşmıştır.

şifalı bitkiler alıç,hünnap , şifalı bitkiler , Allahın Şifa kaynakları aksarıkta şifalı bitkiler şifalı bitkilerden laden

Tüm GİMDES Helal Ve Tayyib Sertifikalı Firmalarımızı görmek isterseniz TIKLAYINIZ. GİMDES HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALI FİRMALARIMIZ

Tüm GİMDES Helal Ve Tayyib Sertifikalı Ürünleri satın almak isterseniz TIKLAYINIZSERTİFİKALI ÜRÜNLER İÇİN HDM MARKET ŞUBELERİMİZ 

]]>
http://www.helalmutfak.org/gimdes-helal-sertifikali-sifali-bitki-yaglari-tohumlari-yapraklari/feed 0