Helal Hayat Helal Mutfaklarda Başlar http://www.helalmutfak.org helal ürünlerden helal yemekler... Sat, 08 Dec 2018 12:58:25 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.8 TUZLU SU VE KULAKLARIMIZ SAĞLIK HİZMETİNDE http://www.helalmutfak.org/tuzlu-su-ve-kulaklarimiz-saglik-hizmetinde http://www.helalmutfak.org/tuzlu-su-ve-kulaklarimiz-saglik-hizmetinde#respond Sat, 08 Dec 2018 12:17:46 +0000 http://www.helalmutfak.org/?p=1302 Denize girdikten sonraki dinlenmişlik ve arınmışlık halini hepimiz biliriz. Havuza girdiğimizde ise bunu hissetmeyiz. Sebebi sudaki tuzdur. Tuzlu su bedende birikmiş negatif elektriği iletkenliği sayesinde sizden alır götürür.

Denize girdikten sonraki dinlenmişlik ve arınmışlık halini hepimiz biliriz. Havuza girdiğimizde ise bunu hissetmeyiz. Sebebi sudaki tuzdur. Tuzlu su bedende birikmiş negatif elektriği iletkenliği sayesinde sizden alır götürür.

Sizler de akşam eve geldiğinizde bütün günün üzerinizde bıraktığı ağır etkiler ve stresten kurtulmak için yada toplantı, sınav gibi üzerinizde gerilim yaratan durumlardan önce ellerinizi bir litre suya iki çorba kaşığı hesabı ile tuz eklediğiniz tuzlu suyla yıkadığınızda bu birikmiş olan negatif elektrikten kurtulur ve arınırsınız.

Kulağımıza gelince; Kulağımızın içinde, vücudun belirli alanlarını ve işlevlerini temsil eden akupunktur noktaları vardır. Bu, sağlığımızı yansıtan ve tedavi için kullanılabilecek bir mikrosistem meydana getirir; Kulak akupunktur tüm vücut akupunkturuna bir katkı veya kendi başına bir tedavi olarak olabilir. Bu tedavi 3500 yıl öncesine Çinlilere kadar dayanmaktadır.

Kulağa bakıldığında, noktaların dağılımı, tersine çevrilmiş bir kişinin görüntüsüne kabaca karşılık gelir. Baş, boyun ve duyusal organların dibine yakın olan kısımları, kulak boyunca arkaya doğru yükselir ve merkezdeki organlarla birlikte uzar.

Kulak akupunkturu ile tedavi edilen durumların spektrumu geniş. Birçok çalışma, kilo kaybı, TSSB, adet ağrısı, baş ağrıları, uykusuzluk, endişe, stres ve diğer birçok durum için etkili bir tedavi olduğunu göstermiştir. Kulak akupunkturu, afetler sonrasında bile kullanılmıştı

Kulak ceninin ana rahmindeki duruşunun şematik olarak aynısıdır. Ve tüm akupunktur noktaları kulak üzerinde bu esasa göre yer almıştır.

Şimdii… başınız,boynunuz, beliniz, sırtınız, bacaklarınız, kalçanız, ayaklarınız, omzunuz ağrıdığında yapacağınız tek şey kulaklarınıza masaj yapmak.

Kulağınızı baş ve işaret parmaklarınızın arasına alarak kulak kepçesinden başlayarak, dayanabildiğiniz kadar güçlü ve sıkarak masaj yapın.

İlk anda bazı noktalar acıyacaktır ( bunlar bedendeki ağrıyan bölgelerin kulaktaki refleks noktalarıdır ).  kısa bir süre sonra bu ağrılar kaybolacaktır.

2 -3 dakika bu masajı yapmanız yeterli olur. Zaten masajın sonuna doğru bedeninize bir sıcaklıklığın yayıldığını hissedeceksiniz. Bunun ardından ağrılarınızın azaldığını ve kaybolduğunu da

Hiç bir yan etkisi olmayan bu uygulamayı herzaman her yerde kendinize ve ağrısı olan yakınlarınıza uygulayabilirsiniz.

Yorulduğunuzda, uzun otobüs yada araba yolculuklarında oturmaktan ağrılara maruz kaldığınızda, çok üşüdüğünüzde ve bedeninizi dengeye kavuşturmak için bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

Önemli olan kulağın her noktasına dokunun. Kulağınız size hemen yanıt verecektir. Kulaklar bedeni hisseder, görür ve duyar.

 

 

]]>
http://www.helalmutfak.org/tuzlu-su-ve-kulaklarimiz-saglik-hizmetinde/feed 0
ÇOCUKLARIMIZ ÜZERİNDE TV, İNTERNET VE BİLGİSAYARIN OLUŞTURDUKLARI TEHLİKELER! http://www.helalmutfak.org/cocuklarimiz-uzerinde-tv-internet-ve-bilgisayarin-olusturduklari-tehlikeler http://www.helalmutfak.org/cocuklarimiz-uzerinde-tv-internet-ve-bilgisayarin-olusturduklari-tehlikeler#respond Wed, 28 Nov 2018 13:28:28 +0000 http://www.helalmutfak.org/?p=1297 ÇOCUKLARIMIZ ÜZERİNDE TV, İNTERNET VE BİLGİSAYARIN OLUŞTURDUKLARI TEHLİKELER! 

Bugün pek çok ailemiz çocuklarını evdeki TV ve bilgisayarla bilinçsiz bir şekilde meşgul ediyor. Bize dışarıdan taklit ve propaganda yolu ile giren ve bu modern (!) hayatın vazgeçilmez unsurları gibi gözüken vasıtaları sunarken, çocuklarına iyilik yaptıklarını düşünüyorlar. Ne yazık ki, bu bilinçsiz davranışları ile çocuklarına ne kadar büyük zarar verdiklerinin farkında olamıyorlar.

TV, İnternet ve Bilgisayar Kullanmasının Zararları; 

TV, İnternet ve Bilgisayarların yetişkinlerden daha çok, çocuklar üzerinde etkileyici, kendine bağlayıcı bir etkisi vardır. Zaman zaman çocuklarımızın TV, internet ve bilgisayar karşısında büyülenmiş gibi saatlerce durduklarını fark ederiz. Bu sürede çocuğu gözlemek ve denetlemek çok önemlidir.

Uzun süreli bilgisayar kullanmak, TV önünde durmak çocuklarda fiziksel ve ruhsal problemlere yol açabilmektedir. Bu problemlerin başında; göz rahatsızlıkları, radyasyonun olumsuz etkileri, duruşta ve iskelet yapısında bozukluklar, otistiğe varan beyinsel ve içe kapanıklığa varan ruhsal rahatsızlıklar gelmektedir.

TV ve bilgisayar başında uzun süre geçirmenin çocuk ve gençlerde olumsuz sonuçları nedir? Uzmanların görüşleri şöyle özetlenebilir:

Fiziksel Sonuçlar: Hareketsizlik ve buna bağlı sağlık, kilo sorunları, göz rahatsızlıkları, duruş problemleri ve radyasyona maruz kalma sonucu gelişen pek çok sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Duygusal Sonuçlar: Korkular, kaygılar, sinirlilik, aşırı duygusallaşma

Bilişimsel Sonuçlar: Sözel becerilerde kısıtlılık, dikkat dağınıklığı, okul başarısızlığı, yeni şeyler meydana getirme azalması, okumaya ilgisizlik

Davranışsal Sonuçlar: Şiddet eğilimi, küfür, cinsellikle erken tanışma, sapkın eğilimler, tüketim ve marka tutkusu, bağımlılıklar

Sosyal Sonuçlar: Sosyal ilişkilerde zorluk, isteksizlik ve içe kapanıklılık.

Sevgili anne-babalar, çocuklarınızı gerçekten seviyorsanız, bu teknolojik aletleri elektronik bebek bakıcısı olarak görmeyin, çocuklarınızı bu teknolojik aletlerin kollarına teslim etmeyin.

Bunları tamamen yasaklamak tepkilere sebep olabilir. Ama siz, çocukların televizyon ve bilgisayar karşısında geçirdikleri süreye ve oyunların içeriğine karşı son derece dikkatli olarak bu eylemi faydalı hale getirmelisiniz.

Büyük çoğunluğu ile yabancı kültür kaynaklarından gelen bizim kültürümüze yabancı, hatta özellikle bizim kültürümüzü bozma maksatlı, hazırlanmış casus programlara karşı uyanık olmamız gerekir. Çocuklarımız bu aletlerde çizgi filmlerle, dizilerle, oyun programları ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Dikkatli bir seçim ortaya konmazsa istemediğimiz sonuçlarla karşılaşmak zorunda kalabiliriz.

Çizgi Filmler: Büyük çoğunluğunda saldırma, yok etme, vurma, savaş, büyü, sihir…

Diziler: Mafya, cinsellik, şiddet, doğa üstü güçler, ruhlar…

Oyunlar: Savaş, terör, kapkaç, kaçırılma, hırsızlık, cinayet… Erişkin dönemlerde dahi tanık olmasını istemeyeceğiniz her şeyle, çok erken yaşta bu aletler aracılığıyla tanışıyorlar.

Çocuklarımız bizden çok daha fazla imkanlara sahipler, ancak daha korunmasız bir dünyada yaşıyorlar. Bu nedenle anne babalara çok daha fazla görevler düşüyor. Küçük yaşlardan itibaren televizyon ve bilgisayarda oyun, çizgi film, reklam, klip izlemenin ne gibi sakıncaları vardır? Sorusunu çocuklarımıza ikna edici bir diyalogla anlatmalıyız.

www.gidaraporu.com/tv-bilgisayar-kola-energi_g.htm

]]>
http://www.helalmutfak.org/cocuklarimiz-uzerinde-tv-internet-ve-bilgisayarin-olusturduklari-tehlikeler/feed 0
MALEZYA’DAN HELAL VE TAYYİB SİSTEMDE İŞBİRLİĞİ TEKLİFİ http://www.helalmutfak.org/malezyadan-helal-ve-tayyib-sistemde-isbirligi-teklifi http://www.helalmutfak.org/malezyadan-helal-ve-tayyib-sistemde-isbirligi-teklifi#respond Tue, 27 Nov 2018 08:39:33 +0000 http://www.helalmutfak.org/?p=1284 MALEZYA’DAN HELAL VE TAYYİB SİSTEMDE İŞBİRLİĞİ TEKLİFİ 

Malezya İslami Ticaret Odası Genel Sekreter Yardımcısı Amin Fahmi öncülüğünde oda üyeliği bulunan üç yerel şirket temsilcisi GİMDES’e geldi.

Ziyarette bulunan işletmeler:

• Saudagar Kitchen Sdn. Bhd.
• Suci Harumatiques Sdn Bhd.
• QI Consultants Sdn Bhd.dir.

Katılımcılar JAKIM Helal Sertifikalı fonksiyonel ürünler üreterek dünya Helal pazarında yer alıyor. Aynı zamanda Türkiye pazarındaki iş fırsatlarını değerlendirmek amacıyla MÜSİAD EXPO 2018 fuarında firmalarını tanıtacaklar.

GİMDES’e olan ziyarette amaç:

1. Helal sertifikalamada Malezya ve Türkiye arasındaki ticari bağları kuvvetlendirmek

2. Helal Sertifikasyon / Yönetim hakkında tartışmak

3. Uzun vadeli stratejik ortaklık kurmak

4. Helal Ürün Endüstrisi ve Helal Hizmet sektörü için fırsatları araştırmak

Biz de GİMDES olarak Helal sertifikalama sisteminin dünyada yalnızca Müslümanların kontrolünde tek çatı altında birleşmesi niyetinde olarak ziyaretçilerimiz ile aynı fikri paylaşıyoruz.

]]>
http://www.helalmutfak.org/malezyadan-helal-ve-tayyib-sistemde-isbirligi-teklifi/feed 0
KEFİRE DİKKAT http://www.helalmutfak.org/kefire-dikkat http://www.helalmutfak.org/kefire-dikkat#respond Tue, 27 Nov 2018 07:42:10 +0000 http://www.helalmutfak.org/?p=1287

KEFİRE DİKKAT 

Kefir tanelerinin süt içerisinde kapalı bir ortamda ,belli bir sıcaklıkta ve belli bir zaman içerisinde bekletilmesi ile kimyasal bir olay olan fermantasyonun devreye girmesi sonucunda, ayran veya yoğurt benzeri oluşan kıvamlı sıvıya Kefir denmektedir. Yoğurt ve ayranın oluşumundan farklı olarak, kefirin alkol veren fermantasyon sonucu oluşması sebebi ile beraberinde alkolün oluşması problemini de getirmektedir. Bu konuda bilgi veren İngilizce sitenin orijinal bilgi notunu aşağıda bilginize sunuyoruz.Bu bilgiler ışığında kefir içkisini tükettiğimizde,az da olsa bir alkol maddesini de tüketmiş olabileceğimiz anlaşılmaktadır.Çoğu sarhoşluk veren maddenin azından da kaçınmamız gerektiğini düşünüyoruz. Bunun için 2005 yılında yayınladığımız KEFİR DOSYASINI okuyabilirsiniz. Bu sebepten dolayı sanayide üretilen Kefire GİMDES Helal ve Tayyib sertifikası vermemektedir. Bu riskli ürün yerine yoğurdumuzu ve ayranımızı tüketmemizle aynı faydayı güvenli olarak sağlayabiliriz.

Kaynak:
What does kefir taste like? Kefir tastes somewhat like buttermilk or yogurt. However, it is much richer and more flavorful. That is partly due to the broad spectrum of probiotic bacteria, and partly to its small alcohol content. That is because it is a fermented product, like champagne. It has the zing you get from fermented foods, such as beer, pickles, and sauerkraut.(Kefir FAQ)

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ

KEFİR DOSYASI

]]>
http://www.helalmutfak.org/kefire-dikkat/feed 0
HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİM PROGRAMI http://www.helalmutfak.org/helal-ve-tayyib-sertifikalama-ve-denetim-prosedurleri-egitim-programi-2 http://www.helalmutfak.org/helal-ve-tayyib-sertifikalama-ve-denetim-prosedurleri-egitim-programi-2#respond Fri, 23 Nov 2018 08:45:18 +0000 http://www.helalmutfak.org/?p=1292 HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİM PROGRAMI

26. ve bu yılın son Eğitim Programımız, 12-16 Aralık 2018’de İstanbul’da “Daru’l Halal Medresesi Eğitim Merkezi”nde gerçekleştirilecektir. Dünya Piyasasında Helal ve Tayyib Sertifikalı ürünlerin talebinin giderek artması sonucu üretim sistemlerinde Helal Güvence Sisteminin devam etmesinin gerekliliği sonucunda, alanında tecrübe kazanmış, uzmanlaşmış Helal ve Tayyib sürecin eğitimini almış denetim hizmetini yürütecek eleman ihtiyacını da hızla arttırmıştır. Bir çok ülke bu ihtiyacı karşılamak için ülkelerinde Eğitim Programları uyguluyorlar.

GİMDES olarak ülkemizde, Helal ve Tayyib Sertifikalandırma hizmetine başladığımız 2009 yılından itibaren önemle üzerinde durduğumuz Helal ve Tayyib Sertifikalandırmada olmazsa olmaz olarak gördüğümüz, Helal ve Tayyib Sertifikalı Üretim uzmanı ve Denetim elemanı ihtiyacının ülkemizde de ortaya çıkacağı, bu doğrultuda tedbirlerin alınması gerektiği üzerinde durduk. Bu anlayışla, bu güne kadar 25 defa her biri 5 gün süren bir eğitim programını gerçekleştirdik ve 400’ü aşkın kursiyere başarı belgesi verdik. Düzenlemiş olduğumuz son denetçi eğitimi 04-08 Eylül 2018 tarihlerinde Daru’l Halal Medresesi Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir. 2018 yılının son Helal ve Tayyib Sertifikalama ve Denetim Prosedürleri Eğitimi’nin 12-16 Aralık tarihleri arasında Daru’l Halal Medresesi Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır.

5 gün sürecek bu eğitim programında gıda, ilaç, kozmetik, temizlik ve ihtiyaç maddelerinde Helallik riskleri ve sertifikalandırma süreci, fıkhi meseleler, Helal Güvence Sistemi ve Helal denetçi vasıfları ile ilgili detaylı bilgilendirme yapılacak. Eğitim sonunda yazılı ve gerekli görülürse sözlü imtihan ile katılımcılara başarılı olmaları durumunda Helal ve Tayyib Sertifikalama ve Denetim Prosedürleri Eğitimi Başarı Belgesi verilecektir.

Eğitimde görev yapacak eğitmenler: 

Dr. H. K. BÜYÜKÖZER GİMDES Başkanı
Dr. Halim AYDIN Kimyager ve GİMDES Tek. Bil. Kur. üyesi
Dr. Majed ALHARİRİ GİMDES AR-GE Koordinatörü ve Teknik Bilim Kurulu Üyesi
Dr. Hamit AKÇAY Biyolog, GİMDES Yönetim Kurulu ve Teknik Bilim Kurulu Üyesi
Fatih KALENDER Fıkıh Uzmanı, GİMDES Fıkıh Kurulu ve Yönetim Kurulu üyesi
Sadettin EKİNCİ Fıkıh Uzmanı, GİMDES Fıkıh Kurulu ve Yönetim Kurulu üyesi
Mustafa MERAL Fıkıh Uzmanı, GİMDES Fıkıh Kurulu ve Yönetim Kurulu üyesi
Ali KAYGISIZ GİMDES Sertifikalandırma Koordinatörü, Yönetim Kurulu üyesi ve Teknik Bilim Kurulu üyesi
Hayreddin İŞBİLİR GİMDES Helal Sertifikalı Baş Denetçi, Yönetim Kurulu üyesi ve Teknik Bilim Kurulu Üyesi
Abdulhamid AKSEL GİMDES Helal Sertifikalı Baş Denetçi ve Teknik Bilim Kurulu Üyesi
Timuçin GÜNESEN GİMDES Helal Sertifikalı Baş Denetçi ve Teknik Bilim Kurulu üyesi
Ali Rıza KURUM GİMDES Helal Sertifikalı Baş Denetçi ve Teknik Bilim Kurulu Üyesi
Mustafa AVCISOY GİMDES Helal Sertifikalı Baş Denetçi ve Teknik Bilim Kurulu Üyesi

Müracaat şartları ve eğitim programı aşağıda bildirilmiştir: 

1-Eğitime katılacaklar için müracaat 09 Aralık 2018 akşamına kadar yapılabilecektir. Kontenjan 25 kişi ile sınırlıdır.
2-Katılımcılar öncelikle İslam dininin müntesibi, dini vecibelerini yerine getirir ve Helal yaşam tarzını hayatına uygular vasıfta olmalıdır. Tercihte eğitim düzeyi, meslek ve tecrübe dikkate alınacaktır. Katılımcı ayrıntılı ve fotoğraflı cv göndermelidir.
3-Kesin kayıt işlemlerinin başlaması için öncelikle; mail, faks veya mektup ile aşağıdaki GİMDES adresimize eğitime katılma dilekçesi, öz geçmiş belgesiyle ön kayıt yaptırması gerekmektedir.
4- Kontenjanın dolması halinde diğer müracaatlar yedeğe alınıp daha sonra yapılacak eğitimlerde değerlendirilecektir.
5-Ön kayıt işlemi sonunda; eğitime katılma hakkı kazanan 25 kişi, aşağıda banka hesap bilgileri bulunan GİMDES Kuveyt Türk hesabına eğitim masraflarını karşılamak üzere, Denetçi Eğitimi için 500 TL bağış yapacaklardır.
6-Eğitim sabah saat 9.00 da başlayacak ve saat 17.00 de bitecektir.
7-Katılımcılar, Helal ve Tayyib Sertifikalı Üretim uzmanı ve Denetim elemanı eğitimi için 5 gün, bu saatler arasındaki eğitime katılmak zorundadır. Denetçi eğitimine katılanlar 5. günde sınav olacaktır. Sınavda başarılı olanlara GİMDES Helal ve Tayyib Sertifikalı Üretim Uzmanı ve Denetim elemanı Katılım Belgesi verilir.
8- Sınav sonuçları katılımcıların adreslerine bildirilecektir.
9-Eğitim, İstanbul Daru’l Halal Medresesi Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

EĞİTİM PROGRAMI

Birinci Gün

İslam Dini, Dini Kavramlar, Helal ve Tayyib Standart, Helal Sertifikalama konularında teorik ve uygulamalı dersler.

İkinci ve Üçüncü Gün

Gıda Güvenliği konusunda mevcut uygulamalar ile Helal ve Tayyib Gıda Güvenlik uygulamaları ve Helal Güvence Sistemi (HGS). Sertifika öncesi ve sonrası süreçteki uygulama bilgileri.

Dördüncü Gün

Denetçilik performansı, Denetleme prosedürleri ve senaryolar.

Beşinci Gün

Konuların tekrarı. Yazılı sınav ve gerek görülürse sözlü sınav yapılması.

HESAP BİLGİLERİ: 

Hesap Sahibi: DÜNYA HELAL VAKFI

Hesap Numarası: 93737332 – 1
IBAN: TR60 0020 5000 0937 3733 2000 01
Şube: İkitelli Şubesi

ADRES BİLGİLERİ: 

Giyim ve Sanatkarları İş ve Ticaret Merkezi 2.Ada A Blok Kat 7 No:701 Başakşehir İ.O.S.B. /İSTANBUL
TEL : 0 212 438 33 18
FAKS: 0 212 438 33 19
E-mail : irtibat@gimdes.org

]]>
http://www.helalmutfak.org/helal-ve-tayyib-sertifikalama-ve-denetim-prosedurleri-egitim-programi-2/feed 0
PEYGAMBER EFENDİMİZ ACIKMADAN YEMEZ, DOYMADAN DA KALKARDI http://www.helalmutfak.org/peygamber-efendimiz-acikmadan-yemez-doymadan-da-kalkardi http://www.helalmutfak.org/peygamber-efendimiz-acikmadan-yemez-doymadan-da-kalkardi#respond Mon, 19 Nov 2018 08:47:59 +0000 http://www.helalmutfak.org/?p=1294 PEYGAMBER EFENDİMİZ ACIKMADAN YEMEZ, DOYMADAN DA KALKARDI

GİMDES Teknik Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ali Nihat Eskioğlu 10 Kasım 2018 tarihinde GİMDES Merkezinde ’’Açlık ve Manevi İlimler’’ konusuyla ilgili seminer gerçekleştirildi. 

GİMDES Merkezinde “Açlık ve Manevi İlimler” konusuyla ilgili gerçekleştirilen seminerde kalp nedir, kalbin siyahı ve kalbin beyazı, zühd kavramı, açlığın insanın maneviyatına etkisi ve zihnin zindeliği gibi konular ele alındı.

“Tokluk Hastalık Çeşmesidir”

Prof. Dr. Ali Nihat Eskioğlu manevi ilimlerin, çok temiz ve çok güzel kalplere, Cenab-ı Hak’ın ilhamlarının erişmesiyle oluşmaya başlığını ifade ederken, açlıkla ilgili olarak şu şekilde konuştu: “Şeytan insanın damarlarında kan gibi dolaşır. Onun yolunu açlık ve susuzlukla kesmek, mukarreblerin işidir. Allahu Teâlâ’nın mahlûklarından sevdikleri, aç ve susamış olanlardır. Karnı aç olanın, kalbinde marifet nuru parlar. Allahu Teâlâ mahlûklarını doyurur; evliyasını aç ve susuz eder. Tokluk hastalık çeşmesidir; açlık en faydalı ilaçtır.”

Kalbin Nuru Zihne Zindelik Kazandırır

Zihnin zindelik kazanmasının, kalbin nurlanmasıyla birlikte olduğunu dile getiren Eskioğlu, “Açlık, kalbe giden kanı azaltır; bu suretle kalbin ağarması sağlanır. Kalp ağarınca hem kalbin yağı erir hem de nurlanarak zihine de zindelik kazandırır. Tokluk kalbi körleştirir ve unutkanlık hâsıl olur. Maksat ve gayesi Mevlâ olanın bu maksadına ulaşması, az yemeye devam etmesi sayesinde gerçekleşir.” dedi.

Karnı Acıkmadan Yemezdi

Aktarılan bir Hadis-i şerife göre Peygamberimiz (s.a.v)’in, “Karnınız iyice acıkmadan yemeğe oturmayın; tam doymadan da kalkın” ifadesi ile de O’nun bu konuda tüm insanlığa yol gösteren bir beyanı olduğuna dikkat çekildi.

Seminer sorular ve cevaplandırmalarla sona erdi.

]]>
http://www.helalmutfak.org/peygamber-efendimiz-acikmadan-yemez-doymadan-da-kalkardi/feed 0
NEDEN AŞI YAPTIRMIYORUZ?  http://www.helalmutfak.org/neden-asi-yaptirmiyoruz http://www.helalmutfak.org/neden-asi-yaptirmiyoruz#respond Wed, 14 Nov 2018 06:48:45 +0000 http://www.helalmutfak.org/?p=1246 NEDEN AŞI YAPTIRMIYORUZ? 

Aşı yaptırma konusunda kamuoyunun görüş ve faaliyetlerinin ölçülmesi amacıyla GİMDES Gönüllüleri tarafından bir anket düzenlenmiştir. 623 katılımcı ile gerçekleştirilen anket raporu aşağıda yer almaktadır. İlgili kurum ve kuruluşlara madalyonun bir de bu tarafı görmelerini tavsiye ediyoruz.

Katılımcılar 18-45 yaş arasındaki ebeveynlerdir.
Sorulara %85 Anneler, %10 Ebeveynler ve %5 Babalar tarafından cevap verilmiştir.

1. Çocuğunuza Aşı Yaptırmama Sebebiniz Nedir? 

İçeriğinin Güvenilir Olmaması, İçeriğinin Helal Olmaması, İçeriğinin Sağlıklı Olmaması: (%93)

Çevresel Duyum : (%3)

Doktor Tavsiyesi: (%4)

2.Aşı Yaptırmadığınızdan Dolayı Çocuğunuzda Herhangi Bir Hastalık/Rahatsızlık Meydana Geldi Mi? 

Evet: (%0)

Hayır: (%100)

Ebeveynlere tek tek sorularak cevaplar alındı. Cevapları aynen ekliyoruz.

“Hayır… aksine çok sağlıklılar.”

“Hayır aksine hiç grip olmuyor daha az hasta oluyor.”

“Yaptırmadığım çocuğum yaptırdığımdan bin kat sağlıklı. Aksine diğer aşılı çocuğum 51 günlükken doktor bronşit başlangıcı deyip antibiyotik vermişti. Aşısız bebeğim 13 aylık maşallah ve sıfır ilaç kullandık.”

“Hayır gayet sağlıklı. Büyük oğlum 28 aylık 6 aya kadar aşılı . Sonrasını yaptırmadım 6 aya kadar bir hırıltıları vardı geçmeyen. Aşı yapmayı bıraktıktan sonra geçti ve hiç ateş bile görmedik.  Şu ana kadar doktor yüzü görmüyoruz elhamdülillah. Diğer oğlum 4 aylık hiç aşısız. Onun gelişimi daha hızlı. Algılayıp konuşması, kasları ve emme refleksleri vs. çok iyi. İyi ki yaptırmamıştım diyorum her geçen gün kesinlikle, tam tersi daha sağlıklı.”

“32 hafta da doğmasına rağmen hiç doktora gitmedik. 2 kere grip 1 kere boğaz enfeksiyonu geçirdi 2 yılda sadece 14 yaşında gayet sağlıklı oğlum kızım da 2 yaşında hiçbir sağlık sorunumuz yok yaşamadık da hamd olsun.”

“Tersine hasta olmamaya başladı çok şükür. Hava alıyorduk kesildi mesela pekmezle tedavi olabiliyor binlerce şükür.

“Aksine daha bağışıklığı güçlü sık hasta olmuyor şükür.”

“Hayır. Aşısı olan hastalıklara yakalanırsa da bunu aşı olmadığı için diye nitelendiremeyeceğiz. Çünkü aşılılar da o hastalıkları zamanı geldiğinde geçiriyorlar. Söylendiği gibi hafifte olmuyor. Epey ağır geçiriyor bir çoğu.”

“Hayır aşı yaptırdığım diğer çocuğuma göre daha sağlıklı ve hastalanınca daha çabuk iyileşiyor.”

“Hayır. Hatta 3 yaşına girecek hiç ilaç kullanmadı Rabbime şükür.”

“Hayır. Aksine hiç doktor yüzü görmüyoruz. Mesela algısı çok zayıf bir şeye karar veremiyor. Küçükken çok rahatsızlık geçirdi. Bağışıklığı çok zayıftı. Ne vakit aşıları ve ilaçları bıraktık o zaman iyileşme görüldü elhamdullilah..”

“Hayır. Hatta aşılı çocuğum sürekli hastalanırken, aşısız olan çok nadir oluyor ve hafif atlatıyor.”

“Bağışıklık daha güçlü diğer aşılı 3 çocuğuma göre sıfır ilaç hatta 1 ay aşısı olduğu gün yoğun bakımlık oldu sonradan araştırdıkça gereksiz ve zararlı olduğunu öğrendim artık yaptırmıyorum.”

“Hayır gayet sağlıklı ve akıllı bağışıklığın güçlendirmek için en sağlıklı doğal gıdalarla besliyorum. Sadece 1 ay aşısı var şuan 9 aylık grip dahi olmadı çok şükür.”

“Hayır tam tersi daha sağlıklı ilk çocuğuma göre.”

Aksine aşıdan dolayı hastalanan çocuğum aşı yaptırmama kararı almama sebep oldu şuan çok daha iyi durumda daha da iyileşecek inşallah.”

“Aşının yan etkisiyle 6 aylık bebeğimi kaybettim! BİR DAHA ASLA AŞI YAPTIRMAM diğer oğluma.”

“Hayır. Gayet sağlıklı kolay kolay hasta olmayan 3 evladım var.”

“Aksine 2.Çocuğum daha az hastalık geçirdi 1.de bütün aşılar yapıldı ama geçirdiğimiz sıkıntıları 2.çocuğumda görmedim.”

“Hayır. Aksine 2 yaşında aşılı yaşıtları hastanelerden çıkamazken biz doktor yüzü görmedik. 2 kez ateşi çıktı. Birinde grip olmak üzere ikisinde de şurupsuz ilaçsız tamamen kendi kendine atlattı.”

“Aşı yaptırdığım büyük oğlumun bağışıklığı berbat durumdayken aşı yaptırmadığım diğer iki çocuğum maşallah turp gibi doktor yüzü görmeden büyüyorlar.”

“Hayır daha da sağlıklı hasta olsa dahi ilaç kullanmaya gerek kalmadan düzeliyor.”

3.Aşı Yaptırmama Kararınıza Çevrenizdekilerin Tepkileri Nasıl Oldu? 

Olumlu Karşılandı: (%30)

Olumsuz Tepki Gösterildi: (%60)

Tepki gösterilmedi: (%10)

]]>
http://www.helalmutfak.org/neden-asi-yaptirmiyoruz/feed 0
ORMAN MÜHENDİSLERİ ODASI İLE GİMDES VE DHV ARASINDA EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ http://www.helalmutfak.org/orman-muhendisleri-odasi-ile-gimdes-ve-dhv-arasinda-egitim-programi-isbirligi http://www.helalmutfak.org/orman-muhendisleri-odasi-ile-gimdes-ve-dhv-arasinda-egitim-programi-isbirligi#respond Tue, 13 Nov 2018 13:14:54 +0000 http://www.helalmutfak.org/?p=1276 ORMAN MÜHENDİSLERİ ODASI İLE GİMDES VE DHV ARASINDA EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ

Ankara GİMDES Helal Gıda Gönllüleri ve Orman Mühendisleri Odası organizasyou ile 11 Kasım Pazar günü Orman Mühendileri Odasının Konferan salonunda “Modernitenin Dayattığı Gıdalar” konulu bir konferans verildi.

Yoğun katılımcının takip ettiği konferans Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. GİMDES Ankara Temsilcisi Suat SEZER beyin açılış konuşmasından sonra Orman Mühendisleri Odası Başkanı Hasan TÜRKYILMAZ bey söz aldı ve ezcümle “burayı devr aldığımızda mescit dahi yoktu ilk icraatımız buraya bir mescit yapmaktı. GİMDES ile yaptığımız bu protokol anlaşması umuyorum ki bu kurumların asli görevini yerine getirmede ikinci adım olacaktır. Bu tür anlaşmaların helal gıda ve helal yaşam davasında yeri çok önemlidir.”

Müteakiben, Orman Mühendisleri Odası(OMO) ile GİMDES ve Dünya Helal Vakfı (DHV) arasında ayrı ayrı hazırlanan Eğitim Programına dair İşbirliği Protokolü hazirun huzurunda tarafların imzalama merasimi yapıldı.

Bilahare, GİMDES Başkanı Dr Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER “Modernitenin Dayattığı Gıdalarımız “ konulu konferansını sundu; 

“Yakın zamana kadar, bu diyarlarda İslam prensiplerinin şekillendirdiği bir Yaşam Tarzımız vardı. Bu Yaşam Tarzımızda insanlar arasında kardeşlikler vardı, komşuluklar vardı, müşterek sevinçler, müşterek üzüntüler yaşanırdı, sevgiler, aşklar vardı, alış verişler, ortaklıklar vardı, hanımların hicabı olan tesettürler mukaddes kabul edilir ona uzanan eller kırılırdı, Kimsenin malına kimsenin gözü takılmazdı. Helalinden yemek, helalinden içmek hayatın temelini teşkil ederdi. Bu muazzam nizam adeta üç kelimede özetlenebiliyordu. HAYAT İMAN VE CİHAT

Bir asır var ki bu Yaşam Tarzına hasret kaldık. Batılı eşkiyalar adeta bir gece baskını gibi harimimize girdiler ve her yerimizi, her şeyimizi tarumar ettiler. İmamesi kopartılmış tesbih taneleri gibi darmadağan olmuş bir ümmet var bugün karşımızda. Kaybettiğimiz Yaşam Tarzımız yerine dayatılan, bize yabancı, bizi adeta zehirleyen, güya modern, güya batılılaşma ürünü dejenere bir yaşam tarzı ile cebelleşiyoruz bugün.”

Yer yer Müslümanlar kendilerine dayatılan bu yaşam tarzından kurtulma yolunda bazı eylemler yapmaya başladılar. Ülkemizde de evvela bazı hassas cemaatlerde yediğimiz içtiğimiz bazı gıdaları sorgulamaya yöneldiler. Daha sonra sorgulamaların bilimsel ve metodlu bir şekilde yürütülmesinin elzem olduğu gerekçesi ile bu cemaatlerin desteği ile, 2005 yılında GİMDES kuruldu. Helal ve Tayyib hayat nizamımız için gerekli olan en temel ürünlerin gıdalarımız, ilaçlarımız, kozmetik ürünlerimiz olduğu kabul edilerek bu ürünler için Helal ve Tayyib sertifikalama çalışmaları başlatıldı. Bu çalışmalarda rehberlik yapan Kuran-ı Kerim ve Peygamberimiz(sav)’in Hadisleri içerisinde bihassa dikkat çekenler şöyle;

Ey insanlar! Yeryüzündeki şeylerin helâl ve temiz olanlarından yiyin! Şeytanın izinden yürümeyin. Çünkü o sizin için apaçık bir düşmandır.(Bakara 168)

“Şurası muhakkak ki, Helaller apaçık bellidir Haramlar da apaçık bellidir, ancak ikisinin arasında şüpheliler bölgesi var. Bunları insanların çoğu bilmezler. Bu durumda, kim şüpheli şeylerden kaçınırsa, dinini de, ırzını da korumuş olur. Kim de şüpheli şeylere dalarlarsa harama düşmüş olur…” [Buharî, İman 39, Büyû 2; Müslim, Müsakat 107, (1599); Ebu Davud, Büyû 3, (3329, 3330); Tirmizî, Büyû 1, (1205); Nesâî, Büyû 2, (7, 241).]

“Savaştan gelmiş. Üstü başı toz içinde, ellerini kaldırmış Rabbine, ya Rabb, ya Rabb diye dua ediyor. Onun yediği haram, içtiği haram, giydiği haram, haramla beslenmektedir. Peki böyle bir kimsenin duasına nasıl icabet edilir?”… (Müslim, Zekât 65)

Peygamber efendimiz acıkmadan yemezdi doymadan da kalkardı. 

Bugün, büyük hastahanelerimiz ile övünüyoruz. Hastalıklarımızın hızla çoğaldığı bir gerçek iken biz sevinemiyoruz. Eski gıdalarımız yok. Ekmeğimiz dahi değişti. Eskiden un, ekşi maya, tuz ve sudan yapılırken bugün Ekmeğimize onlarca katkı maddesi ekleniyor. Fırıncılara sosyal proje olarak ücretsiz sertifika vermek istiyoruz, bugüne kadar binlerce fırınımız olmasına rağmen 2,3 fırın sertifika almak için müracaat edebildi. Hayvansal kökenli sistain kullanıldığı için bir türlü yufkacılar ücretsiz sertifika almayı göze alamıyor. 14000 den fazla ürüne sertika verdik. Fakat üretilen ürünlerin tümüne göre bunlar devede kulak mesabesinde. Eğer bizler talep edersek el birliğiyle helali benimsersek daha fazla ilerleme katedebiliriz.

1400 yıl önce helal ve tayyib kavramı Kuran-ı Kerimde geçmiştir. Müslüman isek bu davanın hakkını vermek zorundayız. Sağlığımız için sunulan ilaçlarımız da en az gıdalarımız gibi tehlikeki katkılar içermektedir. Bize sunulan Kapsüllü ilaçlar da genellikle jelatinden ve çoğunluk domuzdan yapılıyor. Onun için doktorunuzun kapsüllü ilaçlar yazmaması için talepte bulunun. Birlikte mücadele edersek bu işin üstesinden gelebiliriz. Onun için bir ve beraber olmak zorundayız.

Dünyadaki müslümanlar Turkiye’nin öncülüğünde helal ve tayyyip sistemin kurulması özleminde yaşıyorlar. Türkiye kendisine verilen bu misyon için biran evvel kendisine çeki düzen vermelidir.

Konferans sunumundan sonra katılımcıların sorularına cevaplar verildi ve toplantı dualarla nihayet buldu.

]]>
http://www.helalmutfak.org/orman-muhendisleri-odasi-ile-gimdes-ve-dhv-arasinda-egitim-programi-isbirligi/feed 0
GİMDES’İN HELAL VE TAYYİB SERTİFAKALAMA SÜRECİ VE DÜNYADAKİ GELİŞMELER… http://www.helalmutfak.org/gimdesin-helal-ve-tayyib-sertifakalama-sureci-ve-dunyadaki-gelismeler http://www.helalmutfak.org/gimdesin-helal-ve-tayyib-sertifakalama-sureci-ve-dunyadaki-gelismeler#respond Wed, 07 Nov 2018 13:11:57 +0000 http://www.helalmutfak.org/?p=1274 GİMDES’İN HELAL VE TAYYİB SERTİFAKALAMA SÜRECİ VE DÜNYADAKİ GELİŞMELER…

1- Helal sertifika alma sürecinin adım adım işleyişi?
2- Helal sertifikasyon ücretlendirmesi nasıl oluyor ve süresi hakkında bilgi?
3- Türkiye’de helal gıdanın geldiği nokta ve geleceği hakkında bilgi.
4- Türkiye’nin helal sertifikasyonla ilgili dünyadaki konumu.
5- Helal ve Tayyib sertifikalı ürünlere olan ilgi ve bu ürünlerle beslenmeye olan hassasiyet.

Helal sertifika alma sürecinin adım adım işleyişi?

Helal sertifika almak isteyen firma www.gimdes.org sitesinde bulunan başvuru formunu eksiksiz olarak doldurup GİMDES’e yollar. Başvurusu GİMDES tarafından incelenen firmanın üretiminin ve sisteminin GİMDES standardını ve GİMDES prosedürlerini sağlayıp sağlamadığı GİMDES’in yetkilileri tarafından kontrol edilir. Yapılan kontrol sonucu GİMDES’in yetkilileri tarafından firmaya bir yol haritası çizilir. Firmanın onaylaması halinde sözleşme hazırlanır ve karşılıklı olarak imzalanır. Firma, Helal Güvence Sistemini kurup, yol haritasına göre gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra denetim için gün tayin edilir. Denetim GİMDES’in atayacağı baş denetçi ve denetçiler tarafından gerçekleştirilir.

Helal sertifikasyon ücretlendirmesi nasıl oluyor ve süresi hakkında bilgi? 

Helal ve Tayyib sertifika ücretlendirme çalışması ürün bazlı olarak değil genel bir fiyatlandırma yapılarak hazırlanmaktadır. Ham maddelerdeki risk durumuna göre fiyat verilmektedir. Sertifikalama ön ödeme ücreti denetimden 1 hafta önce alınmakta kalan ücret ise sertifikanın basımından sonra istenmektedir.

Hizmet programı içerisinde aşağıdaki maddeler yer almaktadır:
Helal Güvence Sisteminin (HGS) firmada oluşturulması amacıyla yapılacak eğitim programı, Belgeleme denetimi,
Sertifikalama çalışmaları,
Üretim çeşidi ve şartlarına göre yılda 2-12 kez yapılacak olan habersiz ara denetimler,
Helal Güvence Sistemi (HGS) çerçevesinde firmadan her ay belge/doküman talebi ve firmanın aylık kontrolü vs.
İhtiyaca göre üretim safhasında ham madde, yarı mamul ve nihai ürünün üretim bandında, depoda, market rafında alınacak numunenin akredite bir laboratuvarda GİMDES’in gözetiminde tahlillerin yaptırılması,
Kesimhanelerde zorunlu tutulan kamera sistemi ile merkezimiz 24 saat kesimi denetlemektedir.

Türkiye’de helal gıdanın geldiği nokta ve geleceği hakkında bilgi.

Öncelikle giderek hızla büyüyen bir pazar olduğu görülmektedir. Dolayısıyla ilk sertifikalandırma hizmetine başladığımız tarihten bugüne kadar firma sayısı, ürün çeşidi ve sektör dağılımı büyük bir artış göstermiştir. İlk yıllarda sadece gıda ve ihracatına yönelik talep eden firmalar tercih ederken bugün kozmetik, lojistik, turizm, sağlık vb. sektörlerde de büyük ihtiyaç olduğu gerek tüketiciler, gerekse üreticiler tarafından anlaşılmış bulunmaktadır.

Helal Sektör tüm dünyada 2 milyar nüfusa hitap eden 23 trilyon tl (3,8 trilyon dolar) lık hacme sahip bir pastadır ve sektörde bu sertifikaya sahip ürünlerin pastadaki payı yüzde 15’ler de olup süratle artmaktadır. Bu artışın sebeplerine baktığımızda özellikle dünya piyasasında son yıllarda bütün dünyadaki Müslüman tüketicilerin, artık Helal Sertifikası olan ürünleri tercih etmeleri, üreticilerin karşısına Helal Sertifikanın çıkması, üreticilerin de Helal Sertifika almalarını hızlandırmakta olduğunu görüyoruz.

Helal Sertifikası, özellikle yurt dışına gıda ürünleri satan firmaların almakta öncelik verdikleri bir sertifika durumuna geldi. Özellikle birçok ülkelerdeki Müslümanlar GİMDES Helal ve Tayyib Sertifikasına güvendikleri için bu kurumdan sertifika almış ürünleri tercih etmektedirler. Bu sebepten dolayı GİMDES sertifikalı firmalar bugüne kadar, 10 yıl boyunca her yıl giderek artan bir oranda yaklaşık 180-240 milyar tl(35-40 milyar dolar)’lık ihracatın oluşmasına vesile olmuştur. Sertifikalama talepleri her geçen gün artmakta bugüne kadar 500 firmanın 14 bin çeşit ürününe GİMDES Helal ve Tayyib Sertifikası verilmiştir. Tüketicinin GİMDES Helal ve Tayyib sertifikalı ürünlere kolay ulaşabilmesi adına bugün Türkiye’de, 45 şubesi bulunan, yarın uluslararası platformda da emsalleri açılabilecek, Halal Dunya Marketleri projesi yürütülmektedir.

Türkiye’nin Helal ve Tayyib sertifikasyonla ilgili dünyadaki konumu.

Helal gıda pazarı 2023’de 2.02 trilyon tl (337 milyar dolar)’e çıkacağını ön gördüğümüz Türkiye’nin, helal ekonomi, helal yaşam stili sektörleri gıda, kozmetik, moda, turizm, restoran, catering, ilaç, lojistik, finans ve medya küresel olarak gelişmeye devam ediyor. Türkiye’nin helal yaşam stili iç tüketim piyasası, küresel olarak ikinci en büyük potansiyele sahip bir piyasadır. Söz konusu piyasanın, 2012 yılında 154 milyar dolar olarak tahmin edilmişken, 2023 yılında 2.02 trilyon tl (337 milyar dolar)’a yükselmesi bekleniyor. İslami yaşam stili olarak en büyük piyasa olan Endonezya’nın 2012 yılında 235 milyar dolar ve üçüncü en büyük piyasa olan Suudi Arabistan’ın 91 milyar dolar olduğu tahmin edilmişti. (Thomson Reuters ortaklığında hazırlanan son “State of the Global Islamic Economy” raporunda,)

Helal gıda sektöründe yıllık 50-60 milyar tl (8-10 milyar dolar)’lık ihracat rakamına ulaşan Türk ekonomisi, hedefini daha da yukarı çekebilecektir. GİMDES olarak 2023 yılına kadar helal ürün üretim ve ihracatını yapacak firma sayısının toplam firma sayısının %70’ine ulaşmasını hedeflemekteyiz. Halen 60 milyar tl (10 milyar dolar) civarında olan helal gıda ihracat rakamlarının ise en kısa zamanda 90-120 milyar tl(15-20 milyar dolar)’a yükselebileceğini tahmin etmekteyiz.

Türkiye uluslararası alanda da tarihi misyonu, coğrafi konumu ve devletler arası stratejik pozisyonu itibarı ile, helal üretimin, helal pazarın öncüsü durumunda olabilecek bir potansiyele sahiptir. Yeni dönemde yapılan helal ve tayyib sertifikalandırma çalışmaları ile dünyada da ülkemizde de helal ürün sıkıntısının giderilmesi noktasında önemli bir sürece girildiğini görmekteyiz.

Birinci derecede farz hükmünde bir zorunluluk olan Helal ve Tayyib yaşam eksikliği giderildiği taktirde helal sektör de hak ettiği konuma gelecektir. Dünya helal pazar piyasasında ülkemiz, diğer faaliyetlerinde olduğu gibi etkin ve öncü olmalı ve bu konu ülkemiz ve Müslümanların ihtiyaçları doğrultusunda değerlendirilmelidir.

Helal ve Tayyib sertifikalı ürünlere olan ilgi ve bu ürünlerle beslenmeye olan hassasiyet.

Bugün sadece Türkiye’de değil tüm dünyada sağlıklı beslenmeye yönelik bir çok çalışma yapılmaktadır. Günümüz trendinde sağlıklı yaşama ve sağlıklı beslenme hayatın merkezine oturtulmuş durumdadır. Helal ve Tayyib Gıda ve Helal ve Tayyib Beslenme aslında sadece Müslümanlara yönelik olduğu düşünülmüş olsa da tüm dünya artık sağlıklı ve güvenilir gıdalara ulaşma adına Helal ve Tayyib Sertifikalı ürün arayışına yer yer girmiştir. Toplumun bu arayışı Helal pazarındaki açığı tespit eden girişimciler için Helal Belgelendirme Kurumlarını fark etmelerine neden olmuştur.

Yıllar önce gıdaların üretimindeki sıkıntıları öğrenen çeşitli ülkelerdeki Müslümanlar, yanlış bir algılama ile Kosher damgalı ürünleri tercih ediyorlardı. Sonradan bu tercihin de Helal ve Tayyib kriterlerini sağlamadığını öğrendiler. Ancak o dönemde bütün dünyada topu topu 15 milyon nüfusa sahip Müsevilerin kosher ürün talebi, Yahudi olmayan insanların bu yanlış algılarından dolayı, yıllık 250 milyar dolara ulaşmıştı. Yıllar sonra Amerika’yı ziyaretimde Müslüman bir markette bu konuları görüşürken Amerika’da yaşayan bir Musevi gurubu geldi. Bizim konuşmalarımıza kulak misafiri oldular. Başlarındaki zat biraz daha yaklaşarak söze karıştı. “Eğer siz helal sertifikalı ürün getirirseniz o zaman biz bu ürünleri tercih ederiz” dediğini hatırlıyorum.

]]>
http://www.helalmutfak.org/gimdesin-helal-ve-tayyib-sertifakalama-sureci-ve-dunyadaki-gelismeler/feed 0
HELAL VE TAYYİB HAYATI YENİDEN KEŞFETMEK http://www.helalmutfak.org/helal-ve-tayyib-hayati-yeniden-kesfetmek http://www.helalmutfak.org/helal-ve-tayyib-hayati-yeniden-kesfetmek#respond Sun, 04 Nov 2018 11:04:52 +0000 http://www.helalmutfak.org/?p=1241 HELAL VE TAYYİB HAYATI YENİDEN KEŞFETMEK

Yüz yıl öncesine kadar çok güzel, çok sağlıklı bir dünya vardı.Yüz yıl önce dünya zenginliklerini barbarca ele geçiren emperyalist avrupalı güçler para hırsı ile zararlı kimyasalları ve yer yer haram maddeleri kullanarak, sağlığımıza zararlı bir sürü yapay ürünler üreterek güzel dünyamızı kirlettiler. Bugün başta Müslümanlar olmak üzere, Tüm dünya kaybettiği Helal ve tayyib sistemin sunduğu zenginlikleri yeniden keşfederek 2000’li yıllarda ilerlemeye çalışıyor. Piyasaya yeni çıkan bakım ve temizlik ürünleri de bu ilerlemenin en güçlü temsilcileri…

Yeni bir milenyumda ilerlerken doğanın zenginlikleriyle daha geniş bir yelpazede buluşuyor ve bize sunduklarını adeta yeniden keşfediyoruz. Dünyanın yardım çağrılarını artık kulaklarımız daha iyi duyuyor. Kirlenen havayı ve yok olan ormanları daha iyi görüyoruz. Çevreyi kurtarmaya soyunan vakıf ve kuruluşların sayısı günden güne artarken çevre duyarlılığı konusunda bireysel çabalar da küçümsenmeyecek kadar fazla. Artık kimyasal alanda bizim ve dünyamız için zararlı olanı, faydalı olandan ayırabiliyor ve faydalı olanın tarafında, Helal ve Tayyib hayat sisteminin tarafında yer alıyoruz. Ve tüm bu değişimin içerisinde daha bilinçli bir tüketici ile 2000’lerde yol almaya devam ediyoruz.

Özellikle son günlerde sağlık ve güzellik alanında bitkilerin önemi giderek artıyor. Bitki özlü sabunlardan, stres giderici doğal bitkilere kadar geniş bir yelpazede doğayla iç içe yaşıyoruz. Bitkilerin en fazla kullanıldığı alan ise sağlık sektörü. Ninelerimizin uyguladığı bitkisel tedaviler, artık daha profesyonel ellerde hayat buluyor. Aromaterapi gibi bitki, çiçek, ağaç ve meyve özlerinden yapılan ruhsal ve fiziksel terapilerle tedavi gibi uygulamalar, kimyasal ilaçların yerini alıyor. Makyaj malzemeleri, özellikle doğu kaynaklı formüllerle; bal, polen gibi doğal ürünlerden oluşturuluyor. Doğal yaşamı belki biraz abartarak elektriksiz, telefonsuz köyler kuran, doğal ihtiyaçlarını kendileri üreterek komünler halinde yaşayan insanlar bile var. Ama siz en azından kahve yerine ıhlamuru tercih ederek stresten uzaklaşabilir ve kolayca ulaşabileceğiniz şifalı bitkileri yaşamınıza sokabilirsiniz. Topyekün Helal Ve Tayyib hayat nizamının içinde yer alabilirsiniz

 

]]>
http://www.helalmutfak.org/helal-ve-tayyib-hayati-yeniden-kesfetmek/feed 0