Helal Hayat Helal Mutfaklarda Başlar http://www.helalmutfak.org helal ürünlerden helal yemekler... Fri, 17 Aug 2018 09:23:04 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.8 BÜTÜN MÜSLÜMANLARA BOYKOT ÇAĞRIMIZDIR!.. http://www.helalmutfak.org/butun-muslumanlara-boykot-cagrimizdir http://www.helalmutfak.org/butun-muslumanlara-boykot-cagrimizdir#respond Fri, 17 Aug 2018 09:23:04 +0000 http://www.helalmutfak.org/?p=1180

BÜTÜN MÜSLÜMANLARA BOYKOT ÇAĞRIMIZDIR!..

Feryadı bırak, kendine gel, çünkü zaman dar
Uğraş ki; telâfi edecek bunca zarar var.
Feryad ile kurtulması me’mul ise haykır!
Yok, yok! Hele azmindeki zincirleri bir kır!
‘İş bitti.. Sebatın sonu yoktur.’ deme,yılma.
Ey millet-i merhume,sakın ye’se kapılma.

BUGÜN FARKLI BİR ŞEY YAPABİLİRİZ… GELİN AMERİKAN VE İSRAİL KÖKENLİ COCA COLA, PEPSİ COLA, STARBUCKS COFFEE, MC.DONALAD’S, NESTLE, HERBALİFE, DANONE, İPHONE-APPLE …. ÜRÜNLERİNİ BOYKOT EDELİM

WE CAN MAKE THE DIFFERENCE… BOYCOTT STARBUCKS, MC.DONALAD’S, NESTLE, HERBALİFE, COCA COLA, PEPSİ COLA, DANONE , İPHONE-APPLE ….

GİMDES BU SEFER DE HAKLI ÇIKTI!

2005’den beri Amerikan ve İsrail kökenli dünya markalarına karşı boykot çağrılarımızın bu gün bir defa daha önemli olduğu ortaya çıktı. Ekonomimizi bir takım ayak oyunları ile tehdit eden bu gayrimüslim emperyalist faşistlere en güzel cevap, onların her şeyleri olan ekonomik ürünlerini boykot etmektir. Bu defa bari boykotumuzu kararlı ve devamlı uygulayalım.

BOYKOT VAKTİ BAŞLADI

STARBUCS COFFEE BİR İSRAİL HİZMETKÂRIDIR

BOYKOTA DEVAM EDİYORMUYUZ? 

AMERİKA ve İSRAİL ÜRÜNLERİNİ BOYKOT

BOYKOT İSRAİLİ VURDU

MARKALARIMIZ FARKLI OLSA DA. YOK BİRBİRİMİZDEN FARKIMIZ. BİZ HEPİMİZ COLAYIZ

]]>
http://www.helalmutfak.org/butun-muslumanlara-boykot-cagrimizdir/feed 0
ZAFER İNANANLARINDIR!  http://www.helalmutfak.org/zafer-inananlarindir http://www.helalmutfak.org/zafer-inananlarindir#respond Thu, 16 Aug 2018 12:59:42 +0000 http://www.helalmutfak.org/?p=1173 ZAFER İNANANLARINDIR!

“Gevşemeyin, üzülmeyin, eğer hakikaten inanıyorsanız, muhakkak üstün olan sizsinizdir.”(Ali İmran, 139)

İki milyarlık İslam alemi artık uyanıyor! Batının bir gece baskını ile taktığı prangaları bir bir kırıp atıyor. Sahip olduğu hayat nizamının nimetlerini bütün insanlık alemine sunmaya hazırlanıyor. Zulüm çetesi onun için can havli ile sağa sola saldırıyor. Türkiye’yi sindirebilmek için çirkeflik senaryolarını arka arkaya, birbir devreye sokuyor. Boşuna bir gayret içinde kendini yok etmeye doğru dört nala koşturuyor.Tarihteki yüzlerce Hak ve Batıl savaşlarında olduğu gibi bu savaşta da HAK zaferini kutlayacaktır. Allah’ın Kader planı böyledir. Biz yeter ki, Hak çizgimizi bozmadan yürümeye devam edelim. Bunun için biz diyoruz ki;

BUGÜN DUA ZAMANIDIR! 
Bugün Müslümanlar olarak duaya ne kadar çok muhtacız? Birbirimize çok dua etmeliyiz. Zalimlerin ve Deccalların zulmünden ve her türlü desisesinden Allah’a sığınmak için gece gündüz niyazda bulunma zamanıdır.

BUGÜN BİRLİK OLMA ZAMANIDIR! 
Parti pırtı kavgalarını bir tarafa atma zamanıdır. Meşrep cemaat farklılıklarını unutma zamanıdır. Her türlü ayrılık, düşmanlık, fitne kaynağı olacak davranışlardan hicret etme zamanıdır.

BUGÜN YARDIMLAŞMA ZAMANIDIR! 
Bütün sivil toplum kuruluşları, Bütün cemaatler, Bütün fikir önderleri bu küresel ilişki ve işbirliğine katkı vermelidir. TGTV ve İDSB, MÜSİAD, ASKON gibi fikir ve iş çatı kuruluşlarımız daha güçlü bir fonksiyonu yüklenmelidir. OİC basit basit işlerle uğraşmak yerine İslam Birliğinin oluşması için ciddi adımlar atmalıdır. İki milyarlık dev, gücünden habersiz, dünyaya baygın baygın, korkak ve çekingen gözlerle bakmaktan artık vazgeçmelidir

BUGÜN BOYKOT ZAMANIDIR! 
Evet bugün Boykot zamanı! Aramıza sokulmuş ayrılık, kin ve düşmanlık tohumlarını boykot etme zamanıdır. Ümmetin yüksek menfaatlarını dikkate almayan küçük şahsi menfaat hesaplarını ve hırslarını boykot zamanıdır.

Avrupa malı, İsrail malı, Amerika malı lakaplı her türlü ecnebi mallarını boykot zamanıdır. Ekonomi savaşında zafer kazanmak istiyorsak düşmanın her türlü Ekonomi gücünün kaynağı olan, ürünlerini boykot etme zamanıdır. Evet bir miktar sıkıntı çekeceğiz. İhtiyaçlarımızı kendimiz üretecek hamleyi başardığımız zaman dünyalar bizim olacaktır.

Hiç unutmuyorum, 1974’te Kıbrıs çıkartması yapıldı Amerika yine Türkiye’ye top yekün ambargo ilan etti. Hatta, bu sebepten dolayı Askeriyemiz birçok silah, cihaz ve mühimmatında sıkıntıya girdi. Bu ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için bir yazı ile, Sanayi Bakanlığından yardım istedi. Bakanımız yazıyı bana havale etti. Hemen Ülkemizdeki yedek parçacı, yan sanayii esnafını toplamış, askeriyemizden de ihtiyacı olan malzemeleri bir salonda teşhir etmelerini talep etmiştim. Bu sergiyi bir hafta içinde inceleyen esnafımız mübalağasız 6 ay içerinde hemen hemen %100’ne yakın, bu malzemeleri aslına uygun bir şekilde üretip askeriyemize teslim etmişlerdi. Bugün bazı askeri cihazların yerli üretildiği haberleri , beni içten içe gururlandırıyor,bilelim ki ambargo yıllarında küçük esnafımızın kazandığı tecrübe büyük bir rol oynamıştır diye düşünüyorum.

HER TÜRLÜ HARAM; ŞÜPHELİ ÜRÜNLERİ BOYKOT ETME ZAMANIDIR! 
Helal sertifikalı olmayan ürünleri almayarak boykot etmek, bu konuda titiz olmak Müslüman kimliğin bir göstergesidir. Dünyanın birçok yerinde dini için mücadele eden, gerektiğinde canını veren Müslümanlar var. Onlar canlarından vazgeçerken biz daha aldığımız ürünlerden vazgeçemiyorsak bu bizim imanımızn eksikliğini gösterir. Bir benimle ne olur? düşüncesi de çok yanlış. Müslüman böyle düşünmemeli. Boykotun kâfirlere ve bizim inançlarımıza saygı göstermeyenlere karşı büyük bir darbe oluşturacağını unutmayalım. Müslüman bilmelidir ki bir benimle çok şey olur. Ben değiştiğimde dünya da değişecek. Boykot aynı zamanda safını belli etmektir. Ben kâfirlerden ve inançlarımıza saygı göstermeyenlerden taraf olursam bunun hesabını nasıl veririm? Sebepler dairesinde üzerine düşeni yapan kişiler olmamız gerekiyor.

Evet! Biz kâfirin bu ekonomik salvosuna karşı da milletimizle ve tüm İslam ümmeti ile beraberiz ,aynı saftayız. Biz inanıyoruz ki, “De ki: Hak geldi, batıl yok oldu. Şüphesiz batıl, yok olmaya mahkûmdur.” (İsra, 81)

Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

]]>
http://www.helalmutfak.org/zafer-inananlarindir/feed 0
ÇOCUKLARIMIZDA BESLENME ALIŞKANLIKLARI VE HİPERAKTİVİTE http://www.helalmutfak.org/cocuklarimizda-beslenme-aliskanliklari-ve-hiperaktivite http://www.helalmutfak.org/cocuklarimizda-beslenme-aliskanliklari-ve-hiperaktivite#respond Thu, 09 Aug 2018 13:40:15 +0000 http://www.helalmutfak.org/?p=1169 ÇOCUKLARIMIZDA BESLENME ALIŞKANLIKLARI VE HİPERAKTİVİTE

Prof. Dr. Hasan DOĞRUYOL

Okul çocuklarının aldıkları kalorinin oldukça büyük bir kısmı yağ kaynaklıdır. Bu çocuklar ayrıca kayda değer miktarda sukroz da tüketirler. Çoğu öğrenci evden kahvaltı yapmadan çıkmakta ve sadece şekerleme ve kripslerle karınlarını doyurmaktadırlar. Çocukların yaklaşık yarısı hafta içinde taze meyve yememektedir. Bu gıdalar incelendiğinde bunların içinde bulunan kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, A vitamini, riboflavin, folatlar gibi esansiyel maddelerin asgari değerlerinin çok altında olduğu görülür. Çocuklar genelde patates kızartması, cips, beyaz ekmek, şekerleme, et, bisküvi, kek ve alkolsüz içeceklerle beslenmektedirler. Belki teker teker incelendiğinde bu gıdalardaki katkı maddeleri çok fazla değildir, fakat bütün okul hayatı boyunca bu gıdalarla beslenen bir çocuğun alacağı toplam katkı miktarı korkutucu boyutlardadır.

Yukarıda konu edilen esas elementlerin eksiklikleri birtakım klinik tablolar ortaya çıkarır. Örneğin demir eksikliğinin dikkat kusuru, irritabilite ve kavrama yetersizliğine yol açtığı bilinmektedir. Çinko eksikliğinde ise hiperaktif davranışlar artmakta ve irritabilite, göz yaşarması, kapanıklık ortaya çıkmaktadır. Kalsiyum eksikliği anksiyete nedenidir. Magnezyum eksikliğinde ise, öğrenme zorluğu yanında, huzursuzluk, yerinde duramama gibi bulgular ortaya çıkmaktadır.

Yeterince protein almadan, sukroz tüketiminin artması reaktif hipoglisemiye yol açar. Bu tip bir diyetle beslenen çocuklarda antisosyal davranışlar ortaya çıkmaktadır. Bu çocukların aldığı esansiyel maddeler-vitamin ve mineraller o derece düşük düzeydedir ki, bu çocuklar zaten subklinik bir malnutrisyon tablosu içindedirler. Bu durum da antisosyal davranış bozukluğu sebebidir. Ayrıca bu çocuklarda kavrama kabiliyeti azalır ve suç işleme meyili artar.

Gıdalarda katkı maddelerinin kullanımı son yıllarda giderek artmaktadır. Batı ülkelerinde alınan gıdaların %75’ini işlenmiş ürünler teşkil eder ve bu ürünlerde çok çeşitli katkı maddeleri kullanılır. Yapılan hesaplamalar batı insanının yılda 5-6 kg veya daha da fazla katkı maddesi tükettiğini göstermektedir. Bu maddelerin kullanımıyla ilgili 16 aksi tesir belgelenmiştir. Bunlar; egzama, ürtiker, angioödem, eksfoliyatif dermatit, irritabıl barsak sendromu, bulantı, kusma, ishal, rinit, bronkospazm, migren, anaflaksi, hiperaktivite ve diğer davranış bozuklukları.

Son yıllarda değişik ülkelerde çocuk psikiyatri kliniklerine başvuru oranı çok artmıştır. Ayrıca ülkelerdeki suç işleme oranları da artmış ve bu artış çok çeşitli nedenlere bağlanmıştır. Konu ile ilgili olarak beslenmenin önemine de dikkat çekilmiştir. Yanlış beslenmenin beyin fonksiyonlarını etkilediği ve sonuçta hassas kişilerde suç işleme meyli ve davranış bozukluğu bulgularını da içeren ağır mental bozukluğa yol açabildiği ifade edilmiş ve çeşitli faktörlerin müşterek etkisinden söz edilmiştir.

Koruyucu etkili katkı maddelerinin (preservatives) kullanma gerekçesi açıktır, kullanılmadıkların da gıda kısa zamanda bozulacaktır. Bunun anlaşılır bir yanı vardır, fakat bugün kullanılan 4000’e yakın katkı maddesinin yaklaşık 3500 tanesi gıdaların süslenmesiyle ilgilidir. Koruyucu maddelerin oranı ancak %2’ler düzeyindedir.

Batı tarzı beslenme alışkanlığının giderek yerleştiği ülkemizde, gıdalardaki katkı maddeleri bizim sofralarımızı da tehdit etmeye başlamıştır. Ne yazık ki bu tehditten en çok çocuklarımız etkilenmektedir. Son zamanlarda “hiperaktif çocuk” terimi kulaklarımızın aşina olduğu bildik bir sözcük olmuştur. Bu durum şüphesiz konu ile ilgili artan bilgi birikiminin bir yansımasıdır. Fakat günlük hayatta çevremizde görüp işittiklerimiz vak’a sayılarında giderek tırmanan bir eğilimin varlığına hak verdirecek düzeydedir.

Bir kişide hiperaktif davranış paternleri ortaya çıktığında beslenmeyle ilgili olarak bazı soruların akla getirilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Acaba kişi yüksek oranda sukroz almakta mıdır? Acaba düşük protein içerikli ve katkı maddesinden zengin bir diyetlerle mi beslenmektedir? Aldığı gıda taze meyve ve sebzeler (çok miktarda vitamin ve esansiyel maddeler içeren gıdalar) yönünden fakir midir? Kişide beslenmesi ile ilgili herhangi bir alerjik tesir söz konusu mu? Kişide herhangi bir ağır metal bulaşımı ve esansiyel madde eksikliği söz konusu mudur?

Hiperaktivite tanısı almış veya son zamanlarda herhangi bir nedenle psikiyatri kliniklerine başvurmuş çocuklar katkı maddeleri yönünden de değerlendirilmeli ve bu maddeler bu çocukların gıdalarından derhal ayıklanmalıdır. Sadece bu uygulama ile bile bu çocukların davranışlarında sağlanan düzelme inkâr edilemeyecek boyutlarda olduğu ifade edilmektedir. Diğer yandan bu çocukların tedavilerinde kullanılan bazı ilaçların bazı ağır yan etkileri bilinen bir gerçektir.

Hiperaktivite ile gıda katkıları arasındaki ilişki, son yıllarda bilimsel yayınlarda da giderek artan bir hızla işlenmektedir. Google arama motoruyla yaptığımız gelişmiş bir bilimsel taramada, başlıkta “hyperactivite” girdisi 45400 sonuç vermiş ve girdi ”hyperactivity and food additives” şeklinde özelleştirildiğinde ise 211 çıktıya ulaşılmıştır. Arama Türkçe ”hiperaktivite” olarak özelleştirildiğinde çıktı 803 ve “hiperaktivite ve gıda katkıları” olarak özelleştirildiğinde ise “sıfır” bulunmuştur. Bu sonuç açıkça konunun Türkçe literatürde hak ettiği önemde yer almadığına işarettir.

Bu yazının amacı çocuklarda hiperaktivitenin tanı ve tedavisini tartışmak değildir. Belki bu hastalıkla gıda kimyasalları arasındaki ilişkiye değinen yabancı yazılardaki artışa dikkat çekmek ve yerli literatürde de konunun uzmanları arasında bir tartışma başlatmaktır.

Not: Helal Yaşam Rehberi Dergimizin 57. sayısından alınmıştır.

]]>
http://www.helalmutfak.org/cocuklarimizda-beslenme-aliskanliklari-ve-hiperaktivite/feed 0
İMANLI GENÇLİĞİMİZLE EL ELE-5. TEMEL HELAL GIDA EĞİTİMİ http://www.helalmutfak.org/imanli-gencligimizle-el-ele-5-temel-helal-gida-egitimi http://www.helalmutfak.org/imanli-gencligimizle-el-ele-5-temel-helal-gida-egitimi#respond Wed, 08 Aug 2018 11:40:51 +0000 http://www.helalmutfak.org/?p=1164 İMANLI GENÇLİĞİMİZLE EL ELE-5. TEMEL HELAL GIDA EĞİTİMİ

GİMDES ve GİMDES Gönüllülerinin iş birliği ile Helal ve Tayyib bir yaşam için organize edilen programlara bir yenisi daha ekleniyor.

‘Ey insanlar! Yeryüzündeki şeylerin Helal ve Tayyib olanlarından yiyin! Şeytanın izinden yürümeyin. Çünkü o sizin için apaçık bir düşmandır.’ (Bakara 168) 

“Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi Haram mı? ve Sağlığımıza Ne Kadar Uygun?” sloganıyla ilki 30 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleştirilen Temel Helal Gıda Eğitimi programının beşincisi 12 Ağustos 2018 Pazar günü gerçekleştirilecektir.

GİMDES Baş Denetçilerinin sunumuyla gerçekleştirilecek programda konu başlıkları şöyle:

1. Sertifikalama Sistemi, Gıdalarımızdaki problemler ve katkı maddeleri
2. Kozmetik ürünlerindeki problemler ve katkı maddeleri
3. GDO’lu ürünlere neden izin verilmiyor
4. Kesim meselesi ve Network Satış Sisteminin Fıkhî Boyutları 5.Helal Gıda, GİMDES, GİMDES’in Diğer Helal Sertifikalama Kurumlarından Farkı ve Akreditasyon Kurumları

5. Temel Helal Gıda Eğitimi programımıza davetlisiniz. 

Tarih: 12 Ağustos 2018
Saat: 10.00-13.00

Adres: Zübeyde Hanım Kültür Merkezi
Molla Şeref Mah. Oğuzhan Cad. Oğuzhan İş Hanı No:19 Fındıkzade / İSTANBUL

Ulaşım: Otobüs ile, Oğuzhan Durağı, Çapa Durağı, Fındıkzade Durağı

Tramvay ile, Fındıkzade Durağı
Metro ile, Emniyet-Fatih Durağı
Katılım tamamen ücretsizdir. Programımız, helal gıda konusunda bilinçlenmek amacıyla katılmak isteyen bay-bayan herkese açıktır.

Katılım için https://goo.gl/forms/m762zWd8gHg4mw8n2 linkinden katılım formu doldurmanız önemle rica olunur.

]]>
http://www.helalmutfak.org/imanli-gencligimizle-el-ele-5-temel-helal-gida-egitimi/feed 0
HAMSİLİ EKMEK http://www.helalmutfak.org/hamsili-ekmek http://www.helalmutfak.org/hamsili-ekmek#respond Mon, 23 Jul 2018 13:45:53 +0000 http://www.helalmutfak.org/?p=1159 “Helal Yaşam Rehberi” dergisinin 58. sayısında yer alan Diyetisyen Havva ARIN’ın özel tarifini sizlerle buluşturuyoruz.

Hamsili Ekmek

Malzemeler:

 • 500 gram hamsi (temizlenmiş)
 • 1 demet pazı
 • 1 demet maydanoz
 • 1 demet dereotu
 • 1 adet büyük boy soğan
 • 6-7 dal taze soğan
 • 3 su bardağı mısır unu
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • 1 su bardağı sıcak su
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber

Yapılışı: Pazı, maydanoz, dereotu ve taze soğanı bol suyla yıkayıp temizledikten sonra, hepsini ince ince doğrayın ve derince bir kabın içerisine alın. Hamsileri alın ve küçük küçük doğradıktan sonra, doğranmış yeşilliklerin üstüne ekleyin. Kuru soğanı ince ince doğradıktan sonra bir miktar tuzla güzelce ovun ve ardından suyla durulayıp, onu da karışıma ilave edin. Mısır unu, tuz, karabiber, zeytinyağı ve sıcak suyu da ilave edip, tüm malzemeleri yoğurun. Kek hamuruyla kurabiye hamuru arasında bir kıvamı olması gerekiyor hazırladığınız karışımın. Bir fırın kabını tereyağı ile güzelce yağlayın ve hazırladığınız karışımı kaba boşaltın. Üstünü düzleştirdikten sonra, önceden ısıtılmış 170 derece fırında, üstü kızarana dek 60 dakika pişirin. Fırından çıkardıktan sonra dilimleyin ve sıcak ya da ılık olarak servis edin.

]]>
http://www.helalmutfak.org/hamsili-ekmek/feed 0
HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİM PROGRAMI http://www.helalmutfak.org/helal-ve-tayyib-sertifikalama-ve-denetim-prosedurleri-egitim-programi http://www.helalmutfak.org/helal-ve-tayyib-sertifikalama-ve-denetim-prosedurleri-egitim-programi#respond Fri, 13 Jul 2018 06:00:07 +0000 http://www.helalmutfak.org/?p=1151 HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİM PROGRAMI

25. Eğitim Programımız, 04-08 Eylül 2018’de İstanbul’da “Daru’l Halal Medresesi Eğitim Merkezi”nde gerçekleştirilecektir.

2 milyar Müslümanın beraberinde 6 milyar Hıristiyan, Hindu, Budist ve Musevi’nin yaşadığı ve global şartlara gelmiş bir dünyada yaşıyoruz. Bugün dünyamız, kapitalist, emperyalist, materyalist ve Allah inancını yitirmiş bir yaşam tarzını seçmiş bir gücün topyekün işgal ve istilası altındadır. Museviler, Hindular ve Vejetaryenler bu sistemin içerisinde inanç varlıklarını koruma altına almak için sertifikalama sistemlerini devreye sokmuşlardır. Bu gelişmede Müslümanlar da geç de olsa, yerlerini aldılar. Yaklaşık 30-40 yıldır yer yer dünyanın çeşitli ülkelerinde Helal Sertifikalama hizmetini yürürlüğe sokmuşlardır.

GİMDES olarak ülkemizde,

Helal ve Tayyib Sertifikalandırma hizmetine başladığımız 2005 yılından itibaren önemle üzerinde durduğumuz Helal ve Tayyib Sertifikalandırmada olmazsa olmaz olarak gördüğümüz, Helal ve Tayyib Sertifikalı Üretim uzmanı ve Denetim elemanı ihtiyacının ülkemizde de ortaya çıkacağı, bu doğrultuda tedbirlerin alınması gerektiği üzerinde durduk. Bu anlayışla, bu güne kadar 24 defa her biri 5 gün süreli bir eğitim programını gerçekleştirdik ve 400’ü aşkın kursiyere başarı belgesi verdik. Düzenlemiş olduğumuz son denetçi eğitimi 11-15 EKİM 2017 tarihlerinde GİMDES Dar’ul Halal Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir. 2018 yılının ilk Helal ve Tayyib Sertifikalama ve Denetim Prosedürleri Eğitimi’nin 04-08 EYLÜL tarihleri arasında Daru’l Halal Medresesi Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır.

 

Haberin devamını okumak için; http://www.gidaraporu.com/denetcilik-egitimi_g.htm

]]>
http://www.helalmutfak.org/helal-ve-tayyib-sertifikalama-ve-denetim-prosedurleri-egitim-programi/feed 0
HELAL VE TAYYİB HAKKIMIZI ARAMA ZORUNLULUĞUMUZA NE KADAR DİKKAT EDİYORUZ? http://www.helalmutfak.org/helal-ve-tayyib-hakkimizi-arama-zorunlulugumuza-ne-kadar-dikkat-ediyoruz http://www.helalmutfak.org/helal-ve-tayyib-hakkimizi-arama-zorunlulugumuza-ne-kadar-dikkat-ediyoruz#respond Thu, 12 Jul 2018 07:51:39 +0000 http://www.helalmutfak.org/?p=1146 Helal ve Tayyib Hakkımızı Arama Zorunluluğumuza Ne Kadar Dikkat Ediyoruz?

Bilhassa Alkolsüz Meşrubat Aldatmacasına Dikkat Ediyor muyuz? 

Son günlerde bir takım sorumsuz sertifika kuruluşlarından bir kola markasına helal sertifika verdiği propaganda haberlerinin buram buram istismar koktuğuna dikkat etmelisiniz.

“Sizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü yasaklayan bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir.” (Al-i İmran,104)

Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER
Bu asırda, İslam Ümmetinin maruz kaldığı sıkıntıların başında gıda, ilaç, kozmetik ve diğer tüketim maddeleri ile ilgili sıkıntılar gelmektedir.İslam Ümmetinin yüzyıldır kaybettiği Helal ve Tayyib Hayat tarzına dönüşümüz için Müslümanlar olarak helal lokma bilincimizi ve şuurumuzu artırmamız gerekmektedir.

Pazara arz edilen gıda ürünlerinin birçoğu batı kaynaklı, tek taraflı küresel standartlara, kriterlere, işletim sistemlerine, denetim sistemlerine ve proseslere göre sertifikalandırılmaktadırlar. Küresel kabul edilen standartlar, kriterler, prosesler, ve denetim sistemleri, geleneksel ve dini hassasiyetleri dikkate almamaktadır. Oysa özel hayata inildiğinde çok farklı kriterlerin hayat bulduğu görülmektedir. Dinlerin, özellikle İslam dininin, kendi toplulukları içerisinde özel hassasiyetleri olduğu bilinmektedir.

Örneğin Alkolsüz içecekler

kriterine göre 3 g/L.’ye kadar alkol içeren içecekler birçok batı güdümlü Gıda Mevzuatında ‘Alkolsüz İçecek’ olarak tasnif edilmekte, üretimine ve satışına izin verilmekte, etikette de alkolsüz içecektir diye yazılmaktadır. Ülkemizde de alkolsüz kodeksine göre üretilen renkli renksiz, meyveli meyvesiz gazozlar, tüm kolalar ve enerji içeceklerinde, bilelim ki, %0.3’e kadar alkol içermesine izin verilmektedir. İslam dininde Alkol için azı da çoğu da haram diye nitelendirildiğinden, bu kriterlerle üretilmiş bir ürünü bir Müslümanın normalde tüketemeyeceği imani bir sorumluluktur. Kaldı ki bu meşrubatlarda kullanılan, pek çoğunun, sağlığa zararlı olduğu iddia edilen; Fosforik asit (E338), Kafein, Karamel (E150), C02 Gazı, Karmin(E120), Sünî Tatlandırıcılar: Aspartam E951, Asesülfan E950, Sakarin E954, Enerji verici: İnositol, taurine, carnitine, creatine gibi katkı maddeleri içermektedir. Faydadan çok insan sağlığına zarar verdiği ve dini bakımdan tehlike arzettiği için GİMDES bu ürünlere sertifika vermemektedir.

Son günlerde bir takım sorumsuz kuruluşlarından bir kola markasına helal sertifika verildiği propaganda haberlerinin buram buram istismar koktuğuna dikkat etmelisiniz.

Küresel üreticiler (çok uluslu şirketler) ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Dünya Sağlık Örgütü (WHO) gibi küresel kurumlar ise ‘Alkolsüz içeceklerde de olduğu gibi ‘tüketici çeşitliliğinin’ spesifik ölçü ve değerlerine karşı hassas davranmadıkları bilinmektedir

Et üretiminde hayvanın kan akıtılarak mı kesildiği yoksa şoklanarak veya gazlanarak mı etinin alındığı ile ilgilenmez, sadece biyolojik, kimyasal ve çevresel temizlik ve güvenlik kriterlerine göre denetimler yapar. Oysa Müslümanlar için hayvan kesiminin besmele ile yapılması ve kesimden sonra kanın akıtılması önemli bir husustur. Helal et üretim kriterleri, hayvanın beslenmesinden kesim şekline, besmele ile başlanmasından, tavukların ıslak veya kuru yolunmasına kadar bir dizi mevcut küresel ve yerel sertifika kriterlerinde olmayan çok özel usul ve kuralları içermektedir.

Ne acıdır ki; Yüzyıldır batının belirlediği kriterler ve standartlarla insanlar hayatlarının büyük bir kısmını idame ettirir duruma getirilmiştir. Bu durumdan artık sıyrılarak kaybettiğimiz Helal ve Tayyib hayat tarzımıza tekrar dönmeliyiz. Bu dönüşümüz Helal ve Tayyib tüketime önem verdiğimiz bir süreçle başlayarak bütün tüketim maddelerinin Helal ve Tayyib bir kontrolden geçmesine kadar sürecektir. Bu sürecin gerçekleşmesinde en büyük faktör ise bilinçli, şuurlu helal lokma isteklisi tüketicilerdir. Helal ve Tayyib tüketim hakkımızı aramamız gerektiğini, imani bir meselemiz olarak, unutmamalıyız!..

ALKOLSÜZ İÇECEKLERDE NELER VAR

]]>
http://www.helalmutfak.org/helal-ve-tayyib-hakkimizi-arama-zorunlulugumuza-ne-kadar-dikkat-ediyoruz/feed 0
LEZZETLİ (!) GIDA KATKILARI BİR MÜSLÜMAN İÇİN YETERLİMİDİR? http://www.helalmutfak.org/lezzetli-gida-katkilari-bir-musluman-icin-yeterlimidir http://www.helalmutfak.org/lezzetli-gida-katkilari-bir-musluman-icin-yeterlimidir#respond Mon, 09 Jul 2018 10:16:47 +0000 http://www.helalmutfak.org/?p=1141 Yüce Allah Kur’an-ı Kerîm’de bir çok yerde İnsanoğlu’nun Helal ve Temiz rızık ile beslenmesini emretmiştir (Bakara 57 ve 168, Maide 4 ve 5,…). Demek helal ve temiz gıdayı aramak, sorgulamak, bulmak ve tüketmek üzerimize bir vazifedir.

Abdullah ibn-i Ömer (r.a.), İbn-i Sinnî (rh.a) rivayet etmiştir ki Peygamber Efendimiz (s.a.v) buyuruyor :

“Kimin ilmi varsa, bilgisi varsa, ilminden sadaka versin…”

İlminden sadaka vermek ; kişinin sahip olduğu ilmi anlatması, bildiğini başkalarına öğretmesidir. Helal ve Tayyib beslenme konusunda da önce kendimizi ardından çevremizi bilinçlendirmek için çaba sarf etmemiz gerekmektedir.

Günümüzde gelişen teknoloji, kentleşme, yoğun iş temposu ve dışarıda uzun zaman geçirme gibi etkenler hazır, pratik, hızlı hazırlanan gıda ürünlerine yönelmemize neden olmuştur. Bu tarz paketli gıda ürünlerinde gerek raf ömrünü uzatmak, gerek duyusal özelliklerinin geliştirilmesi ve korunması gibi amaçlarla gıda katkı maddeleri kullanılmaktadır.

GiMDES Hanımlar Kurulu İstanbul Asya Yakası toplantı ve seminerlerinin 2017-2018 faaliyet yılı bahar dönemi son programı 30 Haziran 2018 Cumartesi günü gerçekleştirildi.

İlk olarak katılımcılarla istişare toplantısı yapıldı. Ardından Gıda Mühendisi Melike Şeyma Tuğla “Lezzetli (!) Katkı Maddeleri” sunumunu dinleyicilerle paylaştı. Melike Şeyma Hanımefendi seminerinde, hazır gıda ürün etiketleri inceleyerek kritik katkı maddeleri hakkında bilgi verdi. Seminer sonrası soru cevap kısmı ikram eşliğinde muhabbet ortamında yapıldı.

Seminerde, “ Gıda katkılarının hepsi kötü mü, gerçekten sağlığa zararlı mı?” “ Riskli olan gıda katkıları hangileridir?” “Etiket bilgileri ürün hakkında bilgi sahibi olabilmemiz için yeterli mi?” “Etiket okuyarak gıdanın, helal, temiz ve sağlıklı olup olmadığına karar verebilir miyiz?” gibi sorulara cevaplar verildi.

GİMDES Hanımlar Kurulu İstişare ve seminerlere Eylül ayından itibaren devam edecektir.

 

]]>
http://www.helalmutfak.org/lezzetli-gida-katkilari-bir-musluman-icin-yeterlimidir/feed 0
HELAL FESTİVALİMİZE SİZLERİ AİLECEK BEKLİYORUZ http://www.helalmutfak.org/helal-festivalimize-sizleri-ailecek-bekliyoruz-2 http://www.helalmutfak.org/helal-festivalimize-sizleri-ailecek-bekliyoruz-2#respond Fri, 06 Jul 2018 09:08:02 +0000 http://www.helalmutfak.org/?p=1137  

Helal endüstrisinin dikkat çekici bir şekilde yükselişi, girişimcilere tüm dünya çapında çeşitli alanlarda sınırsız fırsatlar sunmaktadır. Yenikapı Gösteri Merkezinde 1-4 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek Helal ve Tayyib Expo-Festival 2018 ‘nin merkezi ve stratejik konumu, Helal ve Tayyib endüstrisinin içinde aktif olan girişimcilerin ve hızla büyüyen bu endüstrinin içinde yer almak isteyen girişimcilerin festivali haline getirmiştir. Bundan da önemlisi Helal hayatın temel unsuru olan halkla bire bir buluşma noktası olacaktır. Tüketici halkımız, perakendecilerimiz, toptancılarımız ve üretici firmalarımız ilk defa bir araya gelecek ve Helal ve Tayyib ürün ve hizmet sektör pazarının ne kadar önemli bir Pazar olduğunu birebir görme fırsatını bulacaklardır.

Bu Festivalimizde Helal ve Tayyib hayatımızın her unsurunu bulacaksınız. 4 gün sürecek Festivalimizin 4 gününü de dolu dolu yaşamak isteyeceksiniz. Helal ve Tayyib Sertifikalı Firmalarımızla iletişim kurabilecek ve GİMDES’ten Helal ve Tayyib sertifikalı ürünlerini yakından görüp bol bol tadacaksınız.

Festival boyunca; Animasyon ve Gösteriler:

Açılışta Mehteran, Kılıç-Kalkan ekibi, Mevlevi Sema gösterileri, GİMDES Helal Sertifikalı Firmalarımızın tanıtımı, Helal Dede Masalları Çocuk oyunu, Hacıvat- Karagöz ve Meddah Derlemeleri, Şiir Yarışması ve Dinletisi, İlahi Dinletisi, Helal ve Tayyibi simgeleyen Hat Ve Ebru Köşesi, Çocuklara Özel Helal Atölyesi, Kitap Gösteri ve Tanıtım, Led Ekranlarda Tanıtıcı Videolar, Firmalarımızın ve Helal Sertifikalı ürünlerinin tanıtılacağı videolar, Helal ve Tayyibi Simgeleyen Yemek ve Pasta Yarışmaları, Helal ve Tayyib sertifikalı ürünlerin halkla buluştuğu en önemli marketlerden oluşan Halal Dunya Marketleri Birliğinin Standlarında firmalarımızın Helal ve Tayyib sertifikalı ürünleri, özel indirimli fiyatlarla halkımızla buluşturulacaktır. Halkımızın, Helal ve Tayyib ürünlerden bol bol satın alıp evlerine, bürolarına götürebilecekleri, Helalinden hazırlanmış yiyecek ve içecekleri doya doya yiyip içecekleri bir ortam hazırlanacak.

 

]]>
http://www.helalmutfak.org/helal-festivalimize-sizleri-ailecek-bekliyoruz-2/feed 0
GİMDES LOGOSUNUN NAMUSUNU KİRLETECEK EYLEMLERE FIRSAT VERMEYELİM… http://www.helalmutfak.org/gimdes-logosunun-namusunu-kirletecek-eylemlere-firsat-vermeyelim http://www.helalmutfak.org/gimdes-logosunun-namusunu-kirletecek-eylemlere-firsat-vermeyelim#respond Fri, 06 Jul 2018 08:51:42 +0000 http://www.helalmutfak.org/?p=1128 GİMDES LOGOSUNUN NAMUSUNU KİRLETECEK EYLEMLERE FIRSAT VERMEYELİM… 

Eskilerden beri çok haber yaptık sahtekarlar diye.. Arama motoruna “Helal logo” yazıyorlar görsellere tıklayıp önüne gelen logoyu indirip kullanıyorlar. Bu kadar basit. Fakat biraz araştırsalar bu logonun bir kuruma ait olduğunu, özel ve patentli bir logo olduğunu, öyle kafaya göre kullanılamayacağını, belli kurallar çerçevesinde ancak kullanılabileceğini, tabiri caizse bu logonun bir “namusu” olduğunu anlayacaklar.

GİMDES logosu; sadece GİMDES helal sertifikası alan firmaların sadece helal sertifika aldığı ürünlerde kullanabileceği, tüketiciler “bu ürün GİMDES sertifikalı imiş” deyip güvenle tüketsin diye tasarlanmış bir logodur. Bu konuda detaylar aşağıda yayınladığımız ve sertifika alan firmalara imzalattığımız sözleşme metnindeki “logo kullanım şartları” kısmında beyan edilmiştir.

Helal sertifikalı olmadığı halde bir ürüne logo kullanan sahtekarların yanında bir de marketler, büfeler, kafeler, satış noktaları, stantlar vs. var. GİMDES logosunu kullanmayın demiyoruz. Eğer satış yaptığınız ürünler arasında GİMDES sertifikalı ürünler varsa elbet kullanılabilir. Ama sadece o ürüne has olduğunu belirtmek şartıyla, Ancak, öyle bir kullanıyorlar ki tüketicilerin aldanmasına sebebiyet veriyorlar. O markete, dükkana, standa bakan birisi sanki orada satılan her şey sertifikalıymış gibi algılıyorsa orada bir hata vardır demektir. Tabelaya, camlara yapıştırılan giydirmelere, araba giydirmelerine, afiş ve panolara o kadar büyük ölçülerde koyuyorlar ki tüm ürünlerin GİMDES sertifikalı olduğunu zanneden bir tüketici biraz da bu konuda yeterli malumata sahip değilse kolayca sertifikası olmayan ürünlerden alıp tüketiyorlar. Hatta öyle cümleler yazıyorlar ki aynı şekilde tüketiciler maalesef aldanabiliyorlar. “GİMDES sertifikalı ürün satış noktası”, “ürünlerimiz helal sertifikalıdır”, “GİMDES ürünleri” gibi bir çok yanlış anlaşılacak cümleler..

Buradan sesleniyoruz: Ey satıcılar, tüccarlar, marketçiler, dükkancılar, kafeciler, çiğ köfteciler, pastaneler vs.! Aldattığınız her bir tüketici ahirette önünüzde uzun kuyruklar oluşturacak ve “neden sertifikalı olmadığı halde bana bu şüpheli (belki de haram) gıdayı tükettirdiniz? Neden benim helal yaşam tarzıma zarar verdiniz? Neden benim maneviyatımı bozdunuz? Neden ibadetlerimin ve dualarımın kabulüne şüpheli şeylerin boğazıma girmesiyle set çektiniz?” ve daha bir çok soruyu soracak ve iki elleri yakanızda olacaktır.

Bu meselenin sadece dünyada bitmeyeceğini, uhrevi ve manevi taraflarının da olduğunu hatırlatır dikkatli olunması gerektiğini bildirmek isteriz.

LOGO KULLANMA ŞARTLARI

1-Firma, GİMDES tarafından teslim edilen helal logosunu sertifikada belirlenmiş kapsam haricindeki markaları ve ürünleri için kullanamaz.

2-Firma helal logosunu; internet sitesinde, reklamlarda, beyanlarında, pazarlama vb… durumlarda sadece sertifika kapsamındaki ürünleri için kullanabilir.

3-Logo, ürüne verilen bir işaret olup münhasıran ürünün son ambalajı üzerinde kullanılır.Logonun, belgenin herhangi bir nedenle hükümsüz hale gelmesinden sonra ya da veriliş amacı ve kapsamı dışında kullanılmasından doğan tüm sorumluluk firmaya aittir.

4-Logo sertifika yürürlüğe gireceği zaman GİMDES tarafından firmaya teslim edilir.

5-Eğer firmanın ürünlerinin satıldığı bir şube, market veya satış noktası mevcut ise bu noktaların tabelalarında veya cam giydirme gibi reklam araçlarında logo kullanımı ve yazıların sadece sertifikalı ürünleri kapsadığı şekilde olması ve satış noktasındaki tüm ürünlerin sertifikalıymış gibi bir algı meydana gelmesini engelleyecek şekilde olması sağlanmalıdır.

]]>
http://www.helalmutfak.org/gimdes-logosunun-namusunu-kirletecek-eylemlere-firsat-vermeyelim/feed 0