GİMDES LOGOSUNUN NAMUSUNU KİRLETECEK EYLEMLERE FIRSAT VERMEYELİM…

GİMDES LOGOSUNUN NAMUSUNU KİRLETECEK EYLEMLERE FIRSAT VERMEYELİM… 

Eskilerden beri çok haber yaptık sahtekarlar diye.. Arama motoruna “Helal logo” yazıyorlar görsellere tıklayıp önüne gelen logoyu indirip kullanıyorlar. Bu kadar basit. Fakat biraz araştırsalar bu logonun bir kuruma ait olduğunu, özel ve patentli bir logo olduğunu, öyle kafaya göre kullanılamayacağını, belli kurallar çerçevesinde ancak kullanılabileceğini, tabiri caizse bu logonun bir “namusu” olduğunu anlayacaklar.

GİMDES logosu; sadece GİMDES helal sertifikası alan firmaların sadece helal sertifika aldığı ürünlerde kullanabileceği, tüketiciler “bu ürün GİMDES sertifikalı imiş” deyip güvenle tüketsin diye tasarlanmış bir logodur. Bu konuda detaylar aşağıda yayınladığımız ve sertifika alan firmalara imzalattığımız sözleşme metnindeki “logo kullanım şartları” kısmında beyan edilmiştir.

Helal sertifikalı olmadığı halde bir ürüne logo kullanan sahtekarların yanında bir de marketler, büfeler, kafeler, satış noktaları, stantlar vs. var. GİMDES logosunu kullanmayın demiyoruz. Eğer satış yaptığınız ürünler arasında GİMDES sertifikalı ürünler varsa elbet kullanılabilir. Ama sadece o ürüne has olduğunu belirtmek şartıyla, Ancak, öyle bir kullanıyorlar ki tüketicilerin aldanmasına sebebiyet veriyorlar. O markete, dükkana, standa bakan birisi sanki orada satılan her şey sertifikalıymış gibi algılıyorsa orada bir hata vardır demektir. Tabelaya, camlara yapıştırılan giydirmelere, araba giydirmelerine, afiş ve panolara o kadar büyük ölçülerde koyuyorlar ki tüm ürünlerin GİMDES sertifikalı olduğunu zanneden bir tüketici biraz da bu konuda yeterli malumata sahip değilse kolayca sertifikası olmayan ürünlerden alıp tüketiyorlar. Hatta öyle cümleler yazıyorlar ki aynı şekilde tüketiciler maalesef aldanabiliyorlar. “GİMDES sertifikalı ürün satış noktası”, “ürünlerimiz helal sertifikalıdır”, “GİMDES ürünleri” gibi bir çok yanlış anlaşılacak cümleler..

Buradan sesleniyoruz: Ey satıcılar, tüccarlar, marketçiler, dükkancılar, kafeciler, çiğ köfteciler, pastaneler vs.! Aldattığınız her bir tüketici ahirette önünüzde uzun kuyruklar oluşturacak ve “neden sertifikalı olmadığı halde bana bu şüpheli (belki de haram) gıdayı tükettirdiniz? Neden benim helal yaşam tarzıma zarar verdiniz? Neden benim maneviyatımı bozdunuz? Neden ibadetlerimin ve dualarımın kabulüne şüpheli şeylerin boğazıma girmesiyle set çektiniz?” ve daha bir çok soruyu soracak ve iki elleri yakanızda olacaktır.

Bu meselenin sadece dünyada bitmeyeceğini, uhrevi ve manevi taraflarının da olduğunu hatırlatır dikkatli olunması gerektiğini bildirmek isteriz.

LOGO KULLANMA ŞARTLARI

1-Firma, GİMDES tarafından teslim edilen helal logosunu sertifikada belirlenmiş kapsam haricindeki markaları ve ürünleri için kullanamaz.

2-Firma helal logosunu; internet sitesinde, reklamlarda, beyanlarında, pazarlama vb… durumlarda sadece sertifika kapsamındaki ürünleri için kullanabilir.

3-Logo, ürüne verilen bir işaret olup münhasıran ürünün son ambalajı üzerinde kullanılır.Logonun, belgenin herhangi bir nedenle hükümsüz hale gelmesinden sonra ya da veriliş amacı ve kapsamı dışında kullanılmasından doğan tüm sorumluluk firmaya aittir.

4-Logo sertifika yürürlüğe gireceği zaman GİMDES tarafından firmaya teslim edilir.

5-Eğer firmanın ürünlerinin satıldığı bir şube, market veya satış noktası mevcut ise bu noktaların tabelalarında veya cam giydirme gibi reklam araçlarında logo kullanımı ve yazıların sadece sertifikalı ürünleri kapsadığı şekilde olması ve satış noktasındaki tüm ürünlerin sertifikalıymış gibi bir algı meydana gelmesini engelleyecek şekilde olması sağlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.