KÜRESEL KAPİTALİZM KÜLTÜRÜNÜN ARMAĞANI ANNELER GÜNÜ

MÜSLÜMAN   ANNE  SADECE  BİRGÜN  MÜ  HATIRLANMALI  ?anne

Münevver BİTİGEN

Çoğumuz kapitalist dünyanın potansiyel tüketim müşterileri olduğumuz gerçeğini unutmadan ve bunun gerçekleştirilmesi için yapılan çalışmaların üzerimizde etkisi olmadığını iddia ederek bir anneler gününe baktığımızda her şey çok kolaydır.

Anneler günü düşmanı olmak, anneler gününün kapitalist sistemin üzerimize oynadığı bir oyun olduğundan dem vurmak çokta popüler bir davranış biçimimiz olmuştur.

Ama anne iseniz hatta okula giden çocukların annesi iseniz temiz yürekleri ile okulda hazırladıkları faaliyetleri ile karşınıza geçip birde besteledikleri bir şarkı ile sizin anneler gününüzü kutladığınızda işte tam o andaki davranışınızdır.Sizi siz eden durum.

Size bir anne olarak ne yapacağınızı söylemek haddim değil.Lakin yapacağınız hal ve davranış ile hem küçük bir yüreği incitmeden, hem de nitelikli bir çocuk yetiştirmek sizin elinizde bunu sakın unutmayın.

Siz bir annesiz ve “beşiğe hükmeden el dünyaya hükmeder sözünün muhatabı “ olan kişisiniz.Vebaliniz büyük, büyük olduğu oranda bir ödülde size vaat ediliyor.

              Cennet annelerin ayağı altındadır.”(hadisi şerif)

Anneler gününü çocuğunuz faaliyetleri ile en masum şekilde kutlanmasının hiç birimize ve hiçbir kimseye tabii ki bir zararı yok.

Amma velakin olay bu kadar basit ve temiz bir nedenle anneler günü olarak kutlanmıyor.

Maalesef ne “anneler gününü” küresel dünyaya hediye eden toplum mühendisleri bu kadar iyi niyetli nede kapitalist dünyanın para babaları onlar sadece ceplerinin dolmasının ve dünyalarının cennet olması derdiyle dertlenirler.

Bizler ise ahret inancı ile dünyasını dizayn edenler olaraktan, küresel kapitalizm kültürünün armağanı olan anneler günü ve benzerleri üzerinden üzerimize oynanan oyunların piyonları olmamaktan vazgeçmez isek dünya üzerinde yaptığımız ameller ile cennet hayalimize veda etmek zorunda kalacağızdır.

Müslüman toplum olarak   kolaylıkla  içselleştirdiğimiz, özümsediğimiz Hristiyan  dünyanın adetlerini medyanın ve propagandacılarının etkisinde kalmadan  bir kez daha Müslüman annelerin tefekkür edebilmesi için dua  ediyorum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.