LEZZETLİ (!) GIDA KATKILARI BİR MÜSLÜMAN İÇİN YETERLİMİDİR?

Yüce Allah Kur’an-ı Kerîm’de bir çok yerde İnsanoğlu’nun Helal ve Temiz rızık ile beslenmesini emretmiştir (Bakara 57 ve 168, Maide 4 ve 5,…). Demek helal ve temiz gıdayı aramak, sorgulamak, bulmak ve tüketmek üzerimize bir vazifedir.

Abdullah ibn-i Ömer (r.a.), İbn-i Sinnî (rh.a) rivayet etmiştir ki Peygamber Efendimiz (s.a.v) buyuruyor :

“Kimin ilmi varsa, bilgisi varsa, ilminden sadaka versin…”

İlminden sadaka vermek ; kişinin sahip olduğu ilmi anlatması, bildiğini başkalarına öğretmesidir. Helal ve Tayyib beslenme konusunda da önce kendimizi ardından çevremizi bilinçlendirmek için çaba sarf etmemiz gerekmektedir.

Günümüzde gelişen teknoloji, kentleşme, yoğun iş temposu ve dışarıda uzun zaman geçirme gibi etkenler hazır, pratik, hızlı hazırlanan gıda ürünlerine yönelmemize neden olmuştur. Bu tarz paketli gıda ürünlerinde gerek raf ömrünü uzatmak, gerek duyusal özelliklerinin geliştirilmesi ve korunması gibi amaçlarla gıda katkı maddeleri kullanılmaktadır.

GiMDES Hanımlar Kurulu İstanbul Asya Yakası toplantı ve seminerlerinin 2017-2018 faaliyet yılı bahar dönemi son programı 30 Haziran 2018 Cumartesi günü gerçekleştirildi.

İlk olarak katılımcılarla istişare toplantısı yapıldı. Ardından Gıda Mühendisi Melike Şeyma Tuğla “Lezzetli (!) Katkı Maddeleri” sunumunu dinleyicilerle paylaştı. Melike Şeyma Hanımefendi seminerinde, hazır gıda ürün etiketleri inceleyerek kritik katkı maddeleri hakkında bilgi verdi. Seminer sonrası soru cevap kısmı ikram eşliğinde muhabbet ortamında yapıldı.

Seminerde, “ Gıda katkılarının hepsi kötü mü, gerçekten sağlığa zararlı mı?” “ Riskli olan gıda katkıları hangileridir?” “Etiket bilgileri ürün hakkında bilgi sahibi olabilmemiz için yeterli mi?” “Etiket okuyarak gıdanın, helal, temiz ve sağlıklı olup olmadığına karar verebilir miyiz?” gibi sorulara cevaplar verildi.

GİMDES Hanımlar Kurulu İstişare ve seminerlere Eylül ayından itibaren devam edecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.