PEYGAMBER EFENDİMİZ ACIKMADAN YEMEZ, DOYMADAN DA KALKARDI

PEYGAMBER EFENDİMİZ ACIKMADAN YEMEZ, DOYMADAN DA KALKARDI

GİMDES Teknik Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ali Nihat Eskioğlu 10 Kasım 2018 tarihinde GİMDES Merkezinde ’’Açlık ve Manevi İlimler’’ konusuyla ilgili seminer gerçekleştirildi. 

GİMDES Merkezinde “Açlık ve Manevi İlimler” konusuyla ilgili gerçekleştirilen seminerde kalp nedir, kalbin siyahı ve kalbin beyazı, zühd kavramı, açlığın insanın maneviyatına etkisi ve zihnin zindeliği gibi konular ele alındı.

“Tokluk Hastalık Çeşmesidir”

Prof. Dr. Ali Nihat Eskioğlu manevi ilimlerin, çok temiz ve çok güzel kalplere, Cenab-ı Hak’ın ilhamlarının erişmesiyle oluşmaya başlığını ifade ederken, açlıkla ilgili olarak şu şekilde konuştu: “Şeytan insanın damarlarında kan gibi dolaşır. Onun yolunu açlık ve susuzlukla kesmek, mukarreblerin işidir. Allahu Teâlâ’nın mahlûklarından sevdikleri, aç ve susamış olanlardır. Karnı aç olanın, kalbinde marifet nuru parlar. Allahu Teâlâ mahlûklarını doyurur; evliyasını aç ve susuz eder. Tokluk hastalık çeşmesidir; açlık en faydalı ilaçtır.”

Kalbin Nuru Zihne Zindelik Kazandırır

Zihnin zindelik kazanmasının, kalbin nurlanmasıyla birlikte olduğunu dile getiren Eskioğlu, “Açlık, kalbe giden kanı azaltır; bu suretle kalbin ağarması sağlanır. Kalp ağarınca hem kalbin yağı erir hem de nurlanarak zihine de zindelik kazandırır. Tokluk kalbi körleştirir ve unutkanlık hâsıl olur. Maksat ve gayesi Mevlâ olanın bu maksadına ulaşması, az yemeye devam etmesi sayesinde gerçekleşir.” dedi.

Karnı Acıkmadan Yemezdi

Aktarılan bir Hadis-i şerife göre Peygamberimiz (s.a.v)’in, “Karnınız iyice acıkmadan yemeğe oturmayın; tam doymadan da kalkın” ifadesi ile de O’nun bu konuda tüm insanlığa yol gösteren bir beyanı olduğuna dikkat çekildi.

Seminer sorular ve cevaplandırmalarla sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.