VÜCUDU ARINDIRMAYA YARDIMCI TARİFLER

VÜCUDU ARINDIRMAYA YARDIMCI TARİFLER

Beslenme ve Diyet Uzmanı Havva Arın

Detoks; yanlış beslenme, yaşam tarzı ve hava, su, yaşanılan ortam gibi çevresel faktörler sebebi ile kirlenen vücudumuzun belirli bir süre boyunca uygulanan program sonrasında toksinlerden arındırılması işlemine denilmektedir. Günümüzde artan hava kirliliği, yediklerimizin içeriğindeki sağlıksız katkı maddelerinin yoğunluğu, kullandığımız suyun yeterince sağlıklı olmaması, işlenmiş gıdaların sık tüketimi gibi sebeplerle vücutta; kendini koruma kapasitesinden daha fazla bir kirlenme söz konusudur. Bu kirlenme çok hızlı bir şekilde yinelenmektedir ve birçok hormon, katkı maddesi veya toksin de vücudumuza taşınmaktadır. Bu sebeple bireylerin belirli aralıklarla detoks programları yapmaları gerekmektedir. Detoksa yönelik beslenme programları kişiye özgü olduğu için herhangi bir detoks programını bir beslenme ve diyet uzmanına danışmadan uygulamamak gerekir.

Takip edilen bir arınma programından gerçek etkiyi yakalayabilmek için programın her adımı düzenle uygulanmalıdır. Aşağıda vereceğim detoks tarifleri tek başına vücudun arınmasında etkili sonuç vermeyecektir. Bu sebeple kendinize en uygun arınma programını bir uzman eşliğinde oluşturup bu tariflere de yer vererek detoks işlemini hızlandırabilirsiniz.

Not: Detoks programları kilo verme amacıyla uygulanmamalıdır. Tek amaç vücutta biriken gereksiz atıkların uzaklaştırılması olmalıdır. Bu sebeple sık aralıklarla detoks uygulamakta yanlıştır. Detoks sıklığı programın türüne göre ve bireysel farklılıklara göre değişkenlik göstermektedir.

ARINMA SALATASI:

1 küçük kase roka veya ıspanak

1 küçük kase brokoli

1 küçük boy havuç

Taze dereotu-maydanoz-nane-marul-domates

2 yemek kaşığı haşlanmış yeşil mercimek

2 bütün ceviz

1 tutam taze biberiye

Pulbiber, kimyon, kekik, karabiber, biraz deniz tuzu

Limon, elma sirkesi,

1 tatlı kaşığı hakiki nar ekşisi

Yapılışı:

Ispanak, brokoli ve havucu yıkayıp küp küp doğrayın. Bunları soğan, sarımsak ve baharatlarla birlikte fırınlayın (ıspanak yerine roka kullanacaksanız rokayı fırınlamayın, çiğ olarak kullanın). Soğuduktan sonra diğer salata malzemeleri önceden haşladığınız kinoa ve bademler ile karıştırın. Limon veya nar ekşisi ile servis edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.