Helal Yaşam Rehberi

RADYO GIMDES

BAŞKANDAN

HELAL OLSUN TÜRKİYE…
2005 yılında bir avuç kardeşimizle oluşturduğumuz GİMDES Derneğimiz “”Sağlıklı ve Helal Gıda” gibi yaşantımızda çok önemli, fakat en az önem verdiğimiz bir konuda çalışmalarını sürdürmektedir.
2008 yılının 24 Şubatında gerçekleştirdiğimiz “HELAL GIDA 2008 TÜRKİYE ULUSLARARASI KONFERANSI”, 25-26 Nisanda gerçekleştirdiğimiz “HELAL GIDA 2009 ULUSLARARASI TÜRKİYE KONFERANSI” ve 2010 yılında çıtayı bir adım daha yükselterek “HELAL GIDA 2010 ULUSLARARASI TÜRKİYE KONFERANSI”, “WORLD HALAL COUNCIL Kongresi” ve CNR Fuarcılık işbirliği ile “1.HELAL VE SAĞLIKLI ÜRÜNLER 2010 FUARI” ülkemizde bu sahada önemli gelişmelerin tetikleyicisi olmuş ve artık çeşitli çevrelerde “HELAL GIDA, HELAL SERTİFİKA” normal ve gerekli kabul edilir bir noktaya ulaşmıştır. GİMDES’in bir kuruluşu olarak oluşturduğumuz; “HELAL VE SAĞLIKLI ÜRÜN SERTİFİKASI” çalışmalarımız alt birimimiz olan “GİMDES HELAL ÜRÜNLERİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ”nde yürütülmektedir.

İhracata dönük olarak verilmekte olan “Helal Gıda Sertifikası” Endonezya MUI, Singapur MUIS, Malezya IFRC ASIA, WHF,JAKIM, Amerika Birleşik Devletleri AHF ve Avrupa AHC-AUROP gibi helal gıda alanında otorite olan kuruluşlar tarafından tanınmakta ve partner kontrolor kabul edilmektedir, bu özelliğimiz sebebi ile firmalarımızın ihracat potansiyellerinde önemli bir gelişme ve açılım sağlamaktadır.Sertifikalama alanında ihtiyaç duyulan uzman eleman yetiştirilmek amacı ile belirli periyotlarla “Helal Sertifikalı Denetçi Eğitimi” ve “Helal Kesim Sertifikalı Kasap Eğitimi” yapılmaktadır.

Fıkıh ilim ve teknik bilim kurullarımızın hazırladığı GİMDES HELAL GIDA STANDARDI uygulamaya konulmuştur. Bu standartlara bağlı olarak ihracata dönük olmak üzere süt ve süt ürünleri, kırmızı ve beyaz et kesimi ile ileri et mamülleri, helva ve reçel, un ve un katkı maddeleri çikolata ve şekerleme sektöründen bugüne kadar 200 firmaya helal sertifikası verilmiştir. GİMDES öncülüğünde başlattığımız “HELAL GIDA PLATFORMU” çeşitli sivil toplum kuruluşlarının, radyo, televizyon ve basılı yayın organlarının, konferans, ropörtaj ve söyleşi isteklerine cevap vererek toplumu bilinçlendirme sahasında önemli katkılar sağlamaktadır.“GİMDES DERGİSİ”nin yayınını periyodik olarak sürdürmeye çalışıyoruz.
Kitap yayını olarak 5 kitabımız yayınlanmış bulunmakta, yeni kitap yayını çalışmalarımız devam etmektedir.
TGTV ve İDSB gibi ülkemizin en büyük ve saygın çatı kuruluşları tarafından derneğimizin üyeliği onaylanmış bulunmaktadır.Ayrıca 40 ülkenin “Helal Sertifika” çalışmaları yapan kuruluşlarının bir araya geldiği WORLD HALAL COUNCIL (WHC) çatı kuruluşuna da GİMDES’in üyeliği gerçekleştirilmiştir.
Projelerimize gelince;“Helal Denetleme veya Sertifikalandırma Kurumu” hayvanların kesimi konusunda eğitim almış ve tecrübeli görevlilere sahip olması gerekmektedir. Aynı zamanda “Gıda Bilimi ve Teknolojisi” konusunda güncel bilgiye sahip görevlileri istihdam etmesi gerekmektedir. Bu görevliler, hassas kabul edilen hususlar üzerinde, ilgili endüstri kolunda etkin bir şekilde gözlem yapabilmeli ve gerekli irtibatları sağlayabilmelidir.
Bütün dünyada yeni gelişen ve trendi hızla yükselen bu sektörün ihtiyacı olan kalifiye elemanın yetiştirilebileceği öncelikle MYO statüsünde İngilizce eğitim yapacak daha sonra üniversiteye dönüştürülebilecek bir eğitim kurumunun gerçekleştirilmesi WHC üyelerinin Helal sertifikalandırdığı ürünlerin dünya ülkelerinde pazarlanabileceği uluslararası market zincirini gerçekleştirmek.
Bu çalışmalarımızda en büyük etkili birey olarak gördüğümüz hanım kardeşlerimizin helal lokma mücadelesinde bizlerde yardımcı olmak maksadı ile hanımlara yönelik olarak oluşturduğumuz ’’ Helal Mutfak ‘’ sitesini aktifleştirerek globalleşen dünyada hanımların gıda ile ilgili bilgiye doğru ve güvenilir bir kaynaktan ulaşmalarını sağlamak en önemli vazifemizdir.

GİMDES BAŞKANI
Dr. Müh. Hüseyin Kâmi Büyüközer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.