Helal Yaşam Rehberi

RADYO GIMDES

15 MADDEDE ELMANIN SAĞLIĞIMIZ İÇİN SAĞLADIĞI FAYDALAR

Bileşim: Su Oranı %85,  Şeker %12, Pektin, Organik Asitler, Soda, Fosfor, Tanen, Vitamin A, B1, B2, C, E, PP.

Kullanım Alanları ve Biçimleri: Elma içerdiği organik asitler, soda ve fosforun yardımı ile beyni, karaciğeri ve mideyi çok olumlu etkiler. Kullanım biçimleri, taze meyve, meyve suyu ve sirke olarak sıralanabilir. Bu yazımızda elmanın, sağlığımız için, sağladığı faydalardan söz edeceğiz…

1. Daha beyaz, daha sağlıklı dişler sağlıyor

Elmalar diş fırçanızın yerine geçmez, ancak bir elma ısırıp çiğnemek ağızda tükürük oluşumunu uyarır, bakteri düzeylerini düşürerek, diş çürümesi riskini azaltır. Çoğu diş sorununa neden olan tek şey budur.

2. Alzheimer’dan uzak tutuyor

Elmanın faydaları üzerine yapılan bir çalışma, elma suyunun Alzheimer’ı uzak tutabileceğini ve yaşlanmanın beyindeki etkileriyle mücadele edebileceğini göstermektedir. Çalışmada elma takviyeli bir diyetle beslenen fareler, nörotransmitter asetilkolinin daha yüksek seviyelerini gösterdi ve düzenli bir diyete göre labirent testlerinde daha iyi sonuç verdi.

3. Parkinsona karşı koruyor

Araştırmalar, elma gibi meyveleri ve diğer yüksek lifli yiyecekleri yiyen insanların, beynin dopamin üreten sinir hücrelerinin parçalanmasıyla karakterize bir durum olan Parkinson hastalığına karşı korunabileceğini göstermiştir. Bilim adamları bunu, içinde bulunan antioksidanların serbest radikal kavga gücüne bağladılar.

4. Her çeşit kanseri frenliyor

Diğerleri arasında, Amerikan Kanser Araştırmaları Derneğinden bilim adamları, flavonol açısından zengin elmaların tüketiminin, pankreatik kanseri geliştirme riskinizi yüzde 23’e kadar azaltabileceğini kabul ediyorlar. Cornell Üniversitesindeki araştırmacılar, karaciğer, kolon ve memedeki kanser hücrelerine karşı güçlü anti-büyüme aktivitelerine sahip olan elma kabuğu içinde çeşitli bileşikler (triterpenoidler) tespit ettiler. Daha önceki araştırmaları, bütün elmadan alınan özütlerin, sıçanlarda meme tümörlerinin sayısını ve boyutunu azaltabildiğini buldular. Bu arada ABD’deki Ulusal Kanser Enstitüsü, kolorektal kanser riskini azaltmak için yüksek lif alımını tavsiye etti.

5. Diyabet riskinizi azaltıyor

Elma yiyen kadınlar – günde en az bir kez – elma yemeyenlere göre tip 2 diyabet geliştirmede yüzde 28 daha az olasıdır. Elmanın sağlık yararı olmasının nedeni, bu meyvenin kan şekeri salınımını körleştirmenin anahtarı olan çözünebilir lif ile yüklü olmasıdır.

6. Kolesterolü düşürüyor

Elmalarda bulunan çözünebilir lif, bağırsaktaki yağlarla bağlanır, bu da daha düşük kolesterol seviyelerine ve daha sağlıklı bir hale dönüştürür.

7. Daha sağlıklı bir kalp sağlıyor

Kapsamlı bir araştırma, arterlerde kolesterol açısından zengin plağın daha yavaş birikmesiyle yüksek çözünür lif alımını ilişkilendirmiştir. Elma kabuklarında bulunan fenolik bileşik, sisteminize giren kolesterolün arter duvarlarınızda katılaşmasını da engeller. Plak arterlerin içine yerleştiğinde, kalbinize giden kan akışını azaltır ve koroner arter hastalığına yol açar.

8. Safra taşlarını önlüyor

Bu, elmanın göz açılması olan sağlık yararlarından biridir. Safra taşı, safra içinde bir sıvı olarak kalması için çok fazla kolesterol olduğunda oluşur, bu yüzden katılaşır. Özellikle obezlerde yaygındır. Safra taşlarını önlemek için doktorlar, kilonuzu ve kolesterol seviyenizi kontrol etmenize yardımcı olmak için lifte yüksek bir elma diyeti önermektedir.

9. İshal ve kabızlığı önlüyor

Banyoya gidemezsiniz ya da sadece duramazsınız, elmalarda bulunan lif yardımcı olabilir. Fiber, desteklediğinizde eşyalarınızı hareket ettirmek için bağırsağınızdan su çekebilir veya bağırsaklarınızı yavaşlatmak için dışkınızdan gelen fazla suyu emebilir. Kakanızın sağlığınız hakkında çok şey anlatabileceğini biliyor muydunuz?

10. Tahriş eden bağırsak sendromunu nötralize ediyor

Tahriş eden bağırsak sendromu kabızlık, diyare, karın ağrısı ve şişkinlik ile karakterizedir. Bu belirtileri kontrol altına almak için doktorlar, süt ve yağlı yiyeceklerden uzak durmayı öneriyorlar. Ve IBS’li insanlar, gıdaların semptomları nasıl daha kötü hale getirdiğini çok iyi anlıyorlar, ancak yiyebilecekleri (elmalar gibi) yüksek lifli gıdalar hakkında bilgi sahibi olmak anahtardır. Paranızı yanlış probiyotiklere harcadığınızı öğrenin.

11. Hemoroidleri önlüyor

Hemoroidler, anal kanalda şişmiş bir damardır ve hayatı tehdit etmemekle birlikte, bu damarlar çok ağrılı olabilir. Pelvik ve rektal bölgelerde çok fazla baskıya neden olurlar. Konteyneri kontrol altına alan parça ve koli, lif banyoya giderken çok fazla gerilmenizi önler ve böylece hemoroidleri hafifletmeye yardımcı olur. Fiber, yine, elmanın sağlık yararlarına eklenir. Sağlıklı bir sindirim sistemi, sağlıklı bir vücut anlamına gelir.

12. Kilonuzu kontrol ediyor

Bu, çoğumuzun almaya istekli olduğu elmanın sağlık yararlarından biridir. Birçok sağlık sorunu, kalp hastalığı, inme, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet ve uyku apnesi arasında aşırı kilolu olmak ile ilişkilidir.

13. Karaciğerinizi detoksifiye ediyor

Karaciğeriniz, bu toksinleri vücudunuzdan temizlemekten sorumludur. Birçok doktor fad detoks diyetlerini şüpheye düşürüyor, iyi olandan daha fazla zarar verme potansiyeline sahip olduklarını söylüyorlar. Neyse ki, karaciğerinizi detoksize etmek için yiyebileceğiniz en iyi ve en kolay şeylerden biri de elma gibi meyvelerdir. Detoks yapmayı düşünmeden önce bilmeniz gereken her şey budur.

14. Bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor

Kırmızı elma, quercetin adı verilen bir antioksidan içerir. Son zamanlardaki çalışmalar, quercetin’in özellikle stresli olduğunuzda bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Bu, elmanın en beklenmedik sağlık faydalarından biridir.

15. Kataraktları önlüyor

Geçmiş çalışmaların bu konuya yer vermesine rağmen, son zamanlardaki uzun süreli çalışmalar, antioksidanlar içeren elma gibi zengin bir diyete sahip olan insanların katarakt geliştirme olasılığının yüzde 10-15 oranında düşük olduğunu göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.