Helal Yaşam Rehberi

RADYO GIMDES

GİMDES AVRUPA’DA! (YURTDIŞINDA HELAL İLE DİRİLİŞ)

GİMDES AVRUPA’DA! (YURTDIŞINDA HELAL İLE DİRİLİŞ)

Bir Müslümanın yaşantısında en dikkat etmesi gereken hususları Rabbimiz kutsal kitabımız Kur’an-i Keriminde hükümler şeklinde ve Peygamberimiz (sav) Hadis-i Şerifler aracı ile bildiriyor. Hayatımıza aksettirmemiz gereken hükümlerden biri de Müslümanın yeme-içme adabıdır. Bu hükümler kapsamında neleri yiyebileceğimiz, içebileceğimiz, yani kısaca neyin helal ve haram olduğunu kattiyen bilmemiz gerekiyor. İnanıyoruz ki, bir Müslüman için namaz kılmak, oruç tutmak ve diğer farz ibadetler ne denli önemliyse, helal gıda ile beslenmek de bir o kadar önemlidir!

Rabbimize hamd olsun ki Hüseyin hocamızın Almanya’da başlayan Helal lokma davası yine Almanya’dan başladı.. Bizler de ne bahtiyarız ki Rabbim bizlere bu derdi benimsemeyi nasip etti. Bu derdimiz nedeniyle yememizi, içmemizi ve bir çok şeyi helalinden yapabilmek icin Kudsî bir yola çıktık. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bize buyurdu:
“Kim, İslâmiyet yücelsin diye savaşıyorsa o Allah yolundadır”[Buharî, İlim 45, Cihâd 15, Farzu’l-humüs 10, Tevhîd 28]

Her ülkede Müslümanların yaşadığını baz alarak helal yollardan beslenmenin yurtdışında da çok önemli olduğu aşikardır. Bizler de vatanımızda başlattığımız helal lokma davamızı sınırdışına da taşıdık.

Sizlere gurur ile duyurabiliriz ki; GİMDES artık Avrupa da! İlk olarak Almanya’da GİMDES Hanımlar Kurulu Yurtdışı Temsilcisi Emine Arslanoğlu’nun başlattığı bilinçlendirme seminerlerine duyulan büyük ilgi diğer Avrupa ülkelerine de yayılmaya başladı. Hollanda, Belçika ve Avusturya’da helal gıda bilinci oluşturulabilmek için seminerler verilmeye başlandı.

Mayıs 2019 yılında Hollanda’nın Beverwijk şehrinde verilen seminerden sonra Belçika ve Avusturya’da seminerler verildi.Bu gösterilen ilgiden dolayı Hollanda’dan sonra, Belçika, Avusturya Hanımlar kurulu temsilcileri de aktif olarak bilinçlendirme çalışmaları yapmak için göreve başladı. Yapılan bilinçlendirme çalışmaları Avrupada da GİMDES sertifikalı ürün arayışlarını da artırıyor.

Müslüman kardeşlerimize helal gıda arayışının önemini yeniden hatırlatan ve bunu dava edinen başta GİMDES ailesine ve Avrupa temsilcisi hanım kardeşlerimize teşekkürü bir borç biliriz.

Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER’in Notu: Bizim hiçbir dahlimiz olmayan bu mektup elime geçince tuhaf bir heyecan duydum. Beni 1980’lerde 3 sene kaldığım Almanya’ya; Orada iken gurbetçi kardeşlerime belki bir nefes olur, kimliklerine daha fazla sahip çıkmalarına vesile olur düşüncesi ile yayınlanmasına vesile olduğum HİCRET Mecmuasına ve oradan da konumuzla ilgili 1983 yılında yayınlanan “AVRUPADA BİR İSLAM DEVLETİ KURULAMAZ MI?” makaleme götürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.