Helal Yaşam Rehberi

RADYO GIMDES

HELAL HARAM HAKKINDA TEMEL BİLGİLER KİTABI İLE ÇOCUK YAZ ETKİNLİKLERİ

HELAL MUTFAK ÇOCUK ATÖLYESİ

GİMDES ve GİMDES Gönüllü Hanımlar olarak geleceğimiz olan çocuklarımızın eğitimine çok kıymet vermekteyiz. Bir çocuk küçük yaşlardan itibaren, hangi hâl üzere yetiştirilirse geleceğinin o yönde şekilleneceğini biliyoruz. İslâmi değerler üzere yetiştirmeye çalıştığımız evlatlarımız için çalışmalarımız yaz aylarında da devam etmektedir. 17 Haziran Cumartesi GİMDES MERKEZ’de Gönüllü Hanımlar ile başladığımız “Helal Mutfak Çocuk Atölyesi” eğitimleri tüm hızıyla bütün illerimizdeki GİMDES Gönüllü Hanımlar ile devam ediyor.

***

MERSİN

5 Temmuz Çarşamba günü Mersin Gönüllü Hanımlar ve Tügva iş birliği ile “Helal Mutfak Çocuk Atölyesi” gerçekleştirildi. Atölye kapsamında çocuklara mıhlama hazırlanırken, annelere sağlıklı pratik tarifler verildi. Çocuklara GİMDES helal ve tayyib sertifikalı şekerler ikram edildi. Velilere bilgilendirici broşürler bırakıldı.

***

AMASYA

8 Temmuz Cumartesi günü Amasya’da “Helal ve Haram Hakkında Temel Bilgiler” kitabından helal haram hayvanlar ve gıdalar ile alakalı bölümler okunup, kitaptaki etkinlikler yapıldı. Resim yaparken helal dede şarkısı açıldı ve çocukların bilinç altına kavramların yerleşmesi sağlandı. Çocuklar kendileri çizip kendileri yapıştırdılar. Sonrasında namaz kılınıp doğal kuruyemişler ikram edildi (dut kurusu, üzüm kurusu, leblebi,ceviz vs.). Çocuklara aileleri ile birlikte okumaları için afişler verildi. Etkinlik sonunda çocuklara Dünya Helal Vakfı’nın ajandaları hediye edildi. Yaptığımız etkinliklerden ve hediyelerinden son derece memnun olan çocuklarla kısa süre sonra tekrar buluşmak üzere sözleşildi.

***

OSMANİYE

8 Temmuz Cumartesi günü Osmaniye’de “Helal Mutfak Çocuk Atölyesi” adı ile anne ve çocuklarla helal piknik gerçekleştirdi. 14 Hanımefendi ile 15 çocuğun olduğu piknikte, eğitmen eşliğinde Helal ve Haram Bilgiler kitabından etkinlikler yapıldı. Doğa oyunları, boyamalar, kes yapıştır etkinlikleriyle çocuklara bayram havası yaşatıldı. Gönüllü temsilcilerimiz çocuklara ve annelere hazırladıkları minik hediyeleri sunarak gönüllerine dokundular. Annelere Dünya Helal Vakfı’nın önemi anlatılarak, çalışmalarından bahsedildi. Osmaniye Helal Dünya Marketinin ikramı olan yiyecekler çocuklara ikram edildi. Hem anneler hem çocukların çok beğendiği ve eğlendiği pikniğin tekrarı talep edildi.

***

ANKARA

GİMDES Hanımlar Kurulu Ankara Gönüllü Temsilciliği olarak 8 Temmuz Cumartesi 12.00’de 7-10 yaş aralığındaki çocuklar ve annelerine yönelik “Helal Mutfak Çocuk Atölyesi – Helal Tayyib Gıda Anne Çocuk Atölyesi” icra edildi. “Çocuklar Nedir Bu Helal Tayyib Beslenme?” eğitimine besinleri tanıyarak başladık. Sağlıklı beslenmeyi, helal tayyib gıdayı, paketli gıdalardaki muhtemel zararları ve onların yerine tüketmemizin daha iyi olacağı sağlıklı besinleri anlattık. Çocuklar ile ardından hediye paketinde hurma ve güzel söz ikramımızla beraber GİMDES’in kitaplarından Helal Haram Hakkında Temel Bilgiler çocuk kitabı hediye edildi. Çocuklar ve anneleri ile muhabbetle vedalaştık.

***

RİZE

13 Temmuz Perşembe Günü Rize de “Helal Mutfak Çocuk Atölyesi” gerçekleştirildi.”Helalle Büyüyorum” sloganıyla ‘Helal ve Haram Hakkında Temel Bilgiler kitabından 2 farklı çocuk grubuna eğitimler yapıldı. Kitaptan anlatılan dersler sunum ve etkinliklerle pekiştirildi. 18 ve 32 kişilik grupların yoğun ilgi gösterdiği atölyede çocuklarla bolca oyunlar oynandı. Velilerine iletmesi ve bilinçlenmesi için GİMDES broşürleri verildi. Çeşitli eğitim kurumlarından Helal Mutfak Çocuk Atölyemizin devamı talep edildi. Yeni eğitimler için sözleşerek eğitimimiz son buldu.

***

MANİSA

19 Temmuz Çarşamba “Helal Mutfak Çocuk Atölyesi” kapsamında Manisa İlim Yayma Cemiyeti Zarafet Yaz Okulunda 11 kız lise öğrencisine Helal Haram Hakkında Temel Bilgiler kitabından, haftalık derslerimize başladık. Talebeler yaz okulunda İslâmi ilimleri öğrenirken Helal ve Tayyib hassasiyetini biz gönüllüler ile öğrenerek ilimlerini arttıracaklar.

***

GAZİANTEP

20 Temmuz Cuma GiMDES Gaziantep Gönüllü Temsilciliği olarak Gaziantep İl Müftülüğü binasında “Helal Mutfak Çocuk Atölyesi” programımızı 20 kişiyle gerçekleştirdik. Program sonunda “Helal Haram Hakkında Temel Bilgiler” kitabından sorular sorup çocuklara çekiliş ile el yapımı hediyeler dağıttık. Eğitim sonunda çocuklarla ‘Medine gülü’ şerbetimizi yapıp, herkese ikram ettik.

***

TRABZON

22 Temmuz Cumartesi Piknik alanında çocuklara ve velilerimize “Helal Mutfak Çocuk Atölyesi” gerçekleştirdik. Piknik alanındaki kamelyayı ve çevresini renkli balonlarla süsledik. Çocuklar balonları görünce çok mutlu oldular. Helal Haram Hakkında Temel Bilgiler kitabından sağlıklı ve sağlıksız yiyecekleri öğrettik.

Annelere “helal yemekle helal yaşanır” kavramını anlatarak GİMDES broşürleri dağıtıldı. GİMDES helal ve tayyib sertifikalı ikramlıklarımızla günümüzü tatlandırdık. Programdan sonra çocuklara balonları dağıttık. Hem çocukların eğlenerek öğrendiği hem de annelere helal yaşam bilinci oluşturduğumuz atölyemize 27 çocuk ve 20 velimiz katıldı. Tekrar eğitim talepleri için sözleşerek ayrıldık.

***

AKSARAY

25 Temmuz Salı “Helal Mutfak Çocuk Atölyesi” kapsamında çocuklarla kahvaltı yaptık. Çocuklarla yaptığımız kahvaltıda “Helal ve Tayyib” beslenmenin önemini anlattık. 27 Temmuz Perşembe çocuklarla tekrar bir araya gelerek Muharrem ayının önemini anlatıp, aşure dağıtacağız.

***

Kırşehir TÜGVA yaz okulunda ilkokul ve ortaokullu çocuklarla atılan slayt örnekleri ile ders işledik soru sorup dikkatlerini topladık. Meyve suları, meyveli yoğurtlar, jelibonlar, cips vs. üzerinde konuştuk. Bilgi verdik. Ardından karpuz ve meyve kebabı ikramında bulunduk.

***

HELAL HARAM HAKKINDA TEMEL BİLGİLER KİTABI İLE ÇOCUK YAZ ETKİNLİKLERİ
HELAL MUTFAK ÇOCUK ATÖLYESİ YAPACAK DİĞER İLLER

Erzurum: 12 Ağustos
Kocaeli: 3-10 Ağustos
Samsun: Ağustos

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.