Helal Yaşam Rehberi

RADYO GIMDES

“TIBBİ NEBEVİ VE KORUYUCU HEKİMLİK” KONULU KONFERANS GERÇEKLEŞTİRİLDİ

“TIBBİ NEBEVİ VE KORUYUCU HEKİMLİK” KONULU KONFERANS GERÇEKLEŞTİRİLDİ

“İki nimet vardır ki, insanların çoğu bunda aldanmıştır: Sıhhat ve boş vakit.” (Buhari, Rikak 1; Tirmizi, Zühd 1; İbn Mace, Zühd 15)

“Yaylaya çıkınız! Mevsim rüzgârlarını (güzel havalarını) koklayıp teneffüs ediniz! Kuytu ve güzel yerlerinde konaklayınız!” (Müsned, 4/55, 3/361; Tabakat-ü İbn-i Sad, 4/306)

“İnsanoğlu midesinden daha zararlı bir kap doldurmamıştır. İnsanoğluna belini doğrultacak birkaç lokma kâfidir. Mutlaka yemesi gerekirse midesinin üçte birini yemeye, üçte birini içmeye, üçte birini de nefes alıp vermeye (havaya) bırakmalıdır” (Tirmizi, Zühd, hadis no: 2380)

GİMDES Hanımlar Kurulu ve Marmara Üniversitesi Helal ve Sağlıklı Yaşam Kulübünün organize ettiği “Tıbbi Nebevi ve Koruyucu Hekimlik” konulu konferans gerçekleştirildi.

4. Helal Yaşam Konferansı Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi konferans salonunda yapıldı. Düzenlenen konferansa Öğretim Üyesi Eczacı Hilmi BAKIR konuşmacı olarak katıldı.

BAKIR, konuşmasında kaynağını Kur’an-ı Kerim ve Allah Resulü sallallahu aleyhi ve sellemin sünnetinden alan Tıbbi Nebevi’nin, koruyucu hekimlikte Helal ve Tayyib beslenmenin önemine dikkat çekerek hastalanmadan önce sağlığı korumanın yolunun beslenme alışkanlıklarını düzenlemek, sünnete uygun yaşamak olduğunu ifade etti. Peygamberler döneminde başlayan Tıbbi Nebevi’nin uygulamalarının önemi, günümüz bilim adamları tarafından araştırmalarla desteklenmekte ve bunun önemine vurgular yapılmaktadır. Tıbbi Nebevi’de herkese hitap edecek bir paydanın olduğunu, toplum bilincini sağlamamız gerektiğini anlattı.

Ecz. Hilmi Bakır sunumunda, “Tıbbi Nebevi Denilince Ne Anlamalıyız?, Bütün Hastalıklar Önlenebilir!, Peygamber Efendimiz(sav)’in Sağlıklı Yaşam Önerileri, Günümüz Tıbbı ve Efendimizin Sünneti, Günümüz Tıbbında Hijyen, Salgın Hastalıkların Bulaşma Yolları, Dua İle Gelen Sağlık, Abdestle Gelen Sağlık” gibi başlıkları işlerken sözleri şu şekilde bitirdi, “Sağlıklı bir toplum sağlıklı bireylerden oluşur, sağlığın devam edebilmesi koruyucu sağlık önlemleri ile mümkündür. Bunun en güzel örnek Hz Peygamberin söz ve uygulamalarıdır.”

GİMDES Hanımlar Kurulu olarak çalışmalarımız devam edecektir. GİMDES Hanımlar kurulunu takipte kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.