SÜNNET OLAN BESLENME TARZI

dengelix
Nesibe KILIÇ / Diyetisyen

İrade kuvvetlendirmek sabır ister, sabredin.
Bugün gıdaların işlenmesi ve üretimi sırasında yapılan müdahaleler ve ‘’yemek için yaşamak!’’ düşüncesi ile obezite ortaya çıkmıştır. Bu sebepten eski çağlara nazaran daha da dikkat etmemiz gerekiyor.Yani sünnet olan beslenme tarzı , bu çağda uygulanamaz diye bir söz söylenemez! Aksine obezite ve çeşitli hastalıklar tedavisi olarak gördüğümüz az sık beslenme uygulanmalı ve tedavi olumlu sonuç verdiğinde, az miktar ve az öğün yemeyi (SÜNNET) öğrenmeliyiz.

Biliyorsunuz; sünnete uyup 2 öğün yemek yiyip, bu öğünlerde az yiyorsanız ,büyük bir ihtimal ile sağlıklısınızdır. Ancak bugün medya ve çağın bizlere empoze ettikleri ile sofralarımızdan hiçbir şeyi eksik etmiyor, hatta tüm yiyeceklerden bir öğünde fazlasıyla yemeyi tercih ediyoruz. Dolayısıyla o 2 öğün beslenme ,hatta sünnete uyduğumuzu zannederek 2 öğün beslenme, bize tüm gün yemek yemiş gibi daha da fazla bir kalori ile geri dönüyor, vücut bunu parçalayamadan fazlasıyla depoluyor.Halbuki peygamberimiz Hz.Muhammed(sav) 2 öğün yemek yiyordu ve az miktarla doymadan kalkıyordu. İşte asıl sünnet olan, uygulamamız gereken budur.

Bu sebeplerden dolayı diyoruz ki; 1-2 öğün beslenme ve bu öğünlerde az yemek yemek irade ister, bugün çeşitli sağlık sorunları ve sosyo psikolojik durum nedenleri ile bunu yapamadığımız için kilo alıyoruz…Bu iradeye bir çözüm getirmenin tek yolu bugün az ve sık yemektir. Bu şekilde nihai amacımız ise metabolizmayı hızlandırıp kilo kaybı sağlamak ve artık 2 öğün ile az yemeye alıştırmaktır. Fazla kilomuzu verdikten sonra, halen 2 öğün ve az yemeyi yapamıyor isek, az ve sık sık öğün temelindeki diyete devam edilmesi şarttır. Bugün tıpta ve manevi hayatımızda görüyoruz ki, az yemek yemek sadece beden sağlığına değil ruh sağlığımıza da şifa getiriyor..
Unutmayın kendinizi ancak sizin iradeniz tedavi edebilir…Ve asırlar öncesinden hala geçerli olan bir hadis-i şerif bize sesleniyor:
“Acıkmadan sofraya oturmayın, doymadan sofradan kalkın…” Hz. Muhammed( s.a.v)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.